علائم سرطان سینه را بشناسیم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 31 خرداد, 1395 / بدون نظر

علائم سرطان سینه را بشناسیم

شنیدن نام بیماری «سرطان»، هنوز برای خیلی‌ها ترسناک است حالا سرطان در هر نقطه از بدن که می‌خواهد باشد. چند سالی هم هست که سرطان سینه در بین زنان ایرانی روند افزایشی پیدا کرده است. به‌طوری که طبق اظهارات رئیس مرکز تحقیقات سرطان، سالانه 8 هزار و 500 نفر در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

سرطان سینه معمولا بدون علامت است. اما علائم دیر‌رس مانند لمس کردن توده، عدم تقارن دو سینه که قبلا مشاهده نشده و به تازگی ظاهر شده‌اند، تغییر رنگ‌ها یا زخم‌هایی که به درمان معمولی جواب نمی‌دهند، کشیده شدن سینه‌ها به سمت داخل منطقه‌ای از سینه یا نوک آن و همچنین علامت‌های عفونت سینه که به درمان معمولی جواب نمی‌دهند، می‌توانند از نشانه‌های ابتلا به سرطان باشند. همچنین اگر خانم‌ها ترشحات خونی را در سینه‌های‌شان مشاهده کردند باید فورا به متخصص مراجعه کنند

از عوامل ابتلا به سرطان می‌توان به افزایش سن، سابقه‌ی خانوادگی، رژیم غذایی با میزان چربی بالا، مصرف الکل و عوامل هورمونی به‌ویژه بعد از یائسگی اشاره کرد.

همه‌ی خانم‌ها باید هر ماه، در یک روز مشخص بعد از عادت ماهیانه، سینه‌های خود را هم از نظر ظاهر و هم از نظر داشتن توده، بررسی کنند

اگر سرطان سینه به درستی غربالگری شود، حتی دو سال قبل از پیدایش توده قابل تشخیص است. تست غربالگری از ٣٩-۴٠ سالگی آغاز می‌شود و سپس هر سال تکرار می‌شود. در موارد پرخطر این بررسی باید زود‌تر انجام شود و قبل از این بازه‌ی سنی هم، خانم‌ها باید سالانه از نظر ابتلا به سرطان سینه معاینه شوند. همچنین معاینه‌ی خانم‌ها با فاصله‌های 2 تا 3 سال در تشخیص و پیشگیری از این بیماری بسیار موثر است. برای تشخیص خوش‌خیم بودن یا بدخیم بودن توده هم، هر‌گونه توده‌ی مشکوک باید بررسی شود تا نوع توده‌ی خوش‌خیم از بدخیم مشخص شود.»

هر‌چه درمان زودتر انجام شود پیشرفت و گسترش بیماری کمتر خواهد بود. همچنین از رادیوتراپی و شیمی‌درمانی به عنوان درمان کمکی استفاده می‌شود. برای درمان سرطان سینه، خانم‌ها معمولا حدود 5 سال دارو مصرف می‌کنند ضمن این‌که همچنان باید تحت نظر پزشک بمانند. بنابرا‌ین بعد از پایان درمان هم باید هم تحت نظر جراح و هم انکولوژیست قرار داشته باشند هم از نظر ابتلا به بیماری و عوارض دارو‌هایی که می‌خورند بررسی شوند.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب