باقلوا خانگی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 25 آبان, 1395 / بدون نظر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مواد لازم:

  • آرد گندم
  • شیر
  • پودر بادم
  • روغن مایع
  • گلاب
  • تخم مرغ
  • وانیل
  • 120 گرم بادام آسیاب شده (یا پسته یا گردو)
  • با این مقدار مواد لازم به اندازه 60 تکه  باقلوا خواهیم داشت.
  • جمعاً 280 گرم شکر نیاز می باشد. یک لیوان شکر معادل 200 گرم برای شربت باقلوا و 60 گرم شکر حدود چهار قاشق غذاخوری برای وسط باقلوا و یک قاشق شکر (20 گرم) برای روی باقلوا، جمعاً 150 گرم یا یک پیمانه گلاب نیاز می باشد. 130 گرم برای شربت باقلوا و یک قاشق غذاخوری برای روی خمیر باقلوا

دستور تهیه باقلوا:

یک چهارم قاشق چای خوری وانیل، نصف قاشق مرباخوری بیکینگ پودر

یک قاشق مرباخوری پودر هل، صد گرم شیر(معادل نصف پیمانه)

صد گرم روغن مایع (حدود یک فنجان یا صف پیمانه)، 250 گرم آرد گندم حدود 12 قاشق غذاخوری سرپر (معادل دو پیمانه)

 سه عدد زرده تخم مرغ

روش تهیه خمیر باقلوا:

دو عدد زرده تخم مرغ، صد گرم شیر، چهل گرم روغن مایع (دو قاشق غذاخوری)، نصف قاشق مرباخوری بیکینگ پودر و یک چهارم قاشق چای خوری وانیل را با هم مخلوط می کنیم. سپس آرد را کم کم اضافه می کنیم

بعد از آنکه مایه کمی سفت شد، آن را با قاشق هم می زنیم و دوباره آرد اضافه کرده و با دست ورز می دهیم تا زمانی که خمیر به دست نچسبد و کمی حالت روغنی پیدا کند. سپس حداقل برای 2 الی 3 ساعت آن را در یک کیسه نایلون گذاشته تا بماند.

120 گرم بادام آسیاب شده (یا گردو یا پسته)، شصت گرم شکر و یک قاشق مرباخوری پودر هل را با هم مخلوط می کنیم.

روی یک تخته کمی آرد پاشیده، خمیر را روی آن می گذاریم و آن را به چهار قسمت مساوی تقسیم می کنیم و هر قسمت را با وردنه باز می کنیم.

سینی با لبه یک سانتیمتری را برداشته، ته آن را کمی چرب می کنیم. یک لایه از خمیر را ته سینی انداخته، با قلمو کمی گلاب روی خمیر می مالیم و بعد مخلوط پودر بادام روی آن می ریزیم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا 4 لایه خمیر و 3 لایه پودر بادام روی هم قرار گیرد. لایه ها را با دست کمی فشار می دهیم تا کمی فشرده شود.

maxresdefault

یک قاشق روغن روی خمیر آخر مالیده، آن را به صورت لوزی برش می دهیم سپس بقیه روغن (50 گرم روغن مایع) را با قلمو روی آن می مالیم. یک زرده تخم مرغ، کمی زعفران آب کرده و یک قاشق پودر شکر را مخلوط کرده، روی آن می مالیم و بعد کمی مخلوط پودر بادام روی لوزی ها می ریزیم تا باقلوا برای پخت آماده شود.

سینی باقلوا را ابتدا در طبقه پایین فر با حرارت 160 درجه سانتی گراد (تقریباً متوسط) برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم و بعد 10 دقیقه با همان حرارت در طبقه بالای فر قرار می دهیم.

baklava1-2-2

 

 شربت باقلوا

200 گرم شکر و 130 گرم گلاب را روی حرارت گذاشته تا به جوش آید. سپس باقلواهای پخته شده را از فر بیرون آورده تا کمی سرد شود بعد شربت داغ را روی آن ریخته تا باقلوا آماده پذیرایی شود.

می توان باقلوا را پسته ای، بادامی یا گردویی تهیه کرد.

 

امیدواریم با تهیه این باقلوای خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید و همیشه شیرین کام باشید.
نوش جان

baklava-26


دسته بندی شده در : انواع كيك و شيريني
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب