چهارشنبه سوری

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 18 اسفند, 1395 / بدون نظر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 چهارشنبه سوری از جمله سنت‌هایی است که اگر با توجه به اصول ایمنی و رعایت آنها انجام شود می‌تواند موجب نشاط، همبستگی و همدلی آحاد جامعه شود. والدین و مسئولان واحدهای آموزشی با هشدار به نوجوانان و جوانان باید آنان را از خطرات و عوارض وحشتناک بازی با آتش و ترقه و موادمحترقه آگاه کنند.

درصورت بروز هرگونه آتش‌سوزی و حادثه دیگری ضمن حفظ خونسردی با شماره تلفن 110 و 125 مرکز فوریت‌های پلیسی و سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تماس گیرید.

فرزندانتان را از نگهداری موادمحترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی دستی حتی در مقادیر بسیار کم در جیب لباس و کیف منع کنید.خاموش‌کننده‌های دستی را در منزل و محل کار و در خودرو به صورت آماده و در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آنها استفاده کنید.

کبریت و موادآتش‏زا از جمله نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور و مراقبت کنید که با آتش‌زدن بوته یا هیزم در محیط خانه و گذرگاه‌های عمومی برای جان خود و دیگران و نیز محیط زیست ایجاد خطر نکنند.

ترقه و دیگر موادمحترقه در برخی موارد به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مواد در اثر جابه جایی، حمل و نقل، ضربه و حرارت عمل می‌کنند و منفجر می‌شوند. نگهداری این مواد در مکان‌ها و ظروف غیراستاندارد ناایمن است و در اثر شرایط مساعد، بدون دخالت انسان می‌تواند خود به خود حتی هنگام جابه جایی با دست یا در داخل ساک و کیف در اثر حرارت یا ضربه منفجر شود.

موادمحترقه را هیچ‌گاه در ظروف شیشه‌ای یا فلزی نگهداری نکنید چون در صورت انفجار ذرات آن موجب آسیب جانی می‌شود.

از انداختن موادمنفجره، قوطی‌های دربسته، مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به داخل آتش که منجر به انفجار شدید می‌شود، خودداری کنید.

از قرار دادن ظروف مایعات و موادقابل‌اشتعال مثل ظرف نفت و بنزین و گازوئیل یا مخازن گاز در مجاورت شعله آتش جدا خودداری و از ریختن مایعات قابل اشتعال روی شعله آتش خودداری کنید.

هنگام آتش زدن بوته و هیزم باید توجه داشته باشید زمین محل مسطح و هموار باشد، بهتر است این عمل را روی زمین خاکی یا سطح بتونی انجام دهید.

حتی الامکان برای روشن کردن آتش از محل‌هایی که شهرداری تعیین کرده است، استفاده کنید.

از روشن کردن آتش در گذرگاه‌های باریک و نزدیک پست برق یا ایستگاه‌های کاهش فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی پرهیز کنید.

از آتش‌زدن بوته و هیزم نزدیک خودروها و مواد قابل‌اشتعال خودداری کنید.

برخی برای بر افروختن آتش، شاخه‌های درخت‌ها را می‌شکنند و از آنها استفاده می‌کنند یا در کنار درختان یا داخل بوستان‌ها آتش روشن می‌کنند، توصیه می‌شود از انجام این اعمال خودداری شود و از این طریق فضای سبز و محیط زیست را در معرض نابودی قرار ندهید.

به گزارش سایت پلیس، از آتش‌زدن لاستیک، کارتن خالی و امثال آن چه در محوطه مجتمع مسکونی و چه در گذرگاه‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها همچنین از آتش‌زدن مواد یا وسایل غیرمتعارف از جمله کپسول گاز و استفاده از موادآتش‌زا از جمله بنزین و الکل جداً خودداری کنید.

پریدن از روی آتش با لباس‌های گشاد فوق‌العاده خطرناک است. از این کار خودداری کنید.

در صورت امکان آتش را با استفاده از وسایل خاموش کننده، آب، گونی و پارچه‌نمدار خاموش کنید.

نزدیک محل ایجاد آتش، آب و خاموش‌کننده‌های دستی را آماده کنید و پس از خاموش‌شدن بوته‌ها و سایر موادسوخته‌شده، خاکستر باقیمانده را با آب کاملاً خیس و پس از خاموش‌کردن کامل محل را ترک کنید.


دسته بندی شده در : جديدترين مطالب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب