روش صحیح تمیز کردن یخچال

پست شده بوسیله zinati در تاریخ سه شنبه, 11 دی, 1397 / بدون نظر

یخچال یکی از مهمترین وسایلی است که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. اهمیت بالای تمیز بودن یخچال در کنار سالم بودن و درست کار کردن آن بسیار مهم است. با توجه به اینکه در یخچال مواد غذایی قرار گرفته می شود، در صورتی که نظافت و تمیزی آن مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است میکروب ها و باکتری های زیادی به مواد غذایی نفوذ پیدا کنند. در نتیجه باعث مسمومیت اعضای خانه و خانواده می شود. در ادامه نکات مهم در تمیز کردن یخچال را بیان خواهیم کرد.

تمیز کردن کشوها و قطعات داخلی یخچال

با توجه به اینکه بسیاری از قطعات داخلی پلاستیکی که درون یخچال قرار دارند به صورت متحرک هستند، می توانید به سادگی آنها را از یخچال خارج کرده و به صورت کامل شست و شو دهید. تمامی طبقات، بسیاری از سینی ها و کشورها به سادگی از یخچال خارج می شوند. آن ها را درون آب داغ قرار داده و با استفاده از صابون شست و شو دهید.
بهتر است قبل از قراردادن کشوها و سینی ها درون آب داغ، آنها را با آب ولرم شست و شو دهید. البته می توانید به جای این کار، آن ها را در هوای اتاق قرار داده تا از سرمای آن کاسته شود. در غیر این صورت ممکن است در هنگام مواجهه با آب داغ، دچار ترک و شکستگی شوند. این موضوع کاملاً وابسته به جنس قطعات داخلی یخچال است.
باید توجه داشته باشید که در صورت چسبیدن برخی مواد غذایی بر روی سینی یخچال، بهتر است آن را مدت زمان بیشتری درون آب قرار دهید تا به صورت کامل خیس خورده و با استفاده از دستمال نرم پاک شود. به هیچ عنوان از اسکاچ یا دستمال های زبر استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است باعث خط خوردن سینی ها و کشوهای یخچال شود.

تمیز کردن داخل یخچال

برای تمیز کردن داخل یخچال کافی است یک پیمانه از جوش شیرین را با ۷ پیمانه آب مخلوط کرده و با استفاده از این مخلوط درون یخچال را شست و شو دهید. سعی کنید همواره از قسمت‌های بالایی به سمت قسمت های پایینی حرکت کنید؛ چرا که ممکن است قسمت های پایینی را که زودتر تمیز کرده اید، در هنگام تمیز کردن قسمت های بالای یخچال دوباره کثیف شود.
برخی از قسمت ها و درزهایی که درون یخچال قرار گرفته‌اند به سادگی در دسترس نیستند. برای پاک کردن این قسمت ها نیز می توانید از مسواک استفاده کنید. البته مشخص است که لازم نیست از مسواک های نو و جدید برای این کار بهره ببرید. استفاده از مسواک های قدیمی و یا حتی خلال دندان نیز می تواند گزینه مناسبی برای پاک کردن درزها، لوله ها و قسمت هایی که در دسترس نیست باشد.

شستشو نوار لاستیکی یخچال

یکی از قسمت هایی که متاسفانه مورد توجه قرار نمی گیرد، نوار لاستیکی درب یخچال است. بسیاری از افراد در هنگام تمیز کردن یخچال دقت لازم را برای تمیز کاری این قسمت از یخچال است به کار نمی برند. در حالی که نوار لاستیکی از قسمت های مهمی است که باید حتما در هنگام تمیز کردن یخچال مورد توجه قرار گیرد.
در این قسمت ممکن است باکتری ها و میکروب های زیادی تجمع داشته باشند و باید حتما تمیز کاری شوند. برای شست و شوی این قسمت می توانید از آب گرم و صابون استفاده کنید. اگر مدت زمان زیادی است که این قسمت را تمیز نکرده اید و بر روی آن کپک های ریز مشاهده کردید، حتما در شستن آن از مواد ضدعفونی کننده مثل وایتکس استفاده نمایید.
با توجه به اینکه این قسمت از یخچال ممکن است در هنگام تمیز کردن یخچال و شسته شدن آن با آب گرم و صابون خشک شود و از انعطاف اولیه آن کاسته شود، می توانید با کمی وازلین انعطاف اولیه آن را برگردانید.

مواد غذایی را تمیز کنید

حالا که یخچال را به صورت کامل تمیز کرده و میکروب‌ها، باکتری ها و کپک ها را از درون آن پاک کرده ایم، بهتر است میوه ها و سبزیجاتی که در حال خراب شدن هستند را به درون یخچال راه ندهیم. سعی کنید مواد غذایی که در حال کپک زدن هستند و یا اثراتی از کپک زدگی بر روی آنها وجود دارد را دیگر درون یخچال نگذارید.
حتما قبل از قرار دادن مواد غذایی به درون یخچال آنها را تمیز کرده و شیشه ها و کنسرو ها و قوطی هایی که می خواهید درون یخچال قرار دهید را با آب شست و شو دهید. حتی می توانید آن ها را با استفاده از جوش شیرین نیز تمیز کنید تا خیالتان از ضد عفونی بودن آنها راحت باشد. نکته بسیار مهم این است که حتما تمام مواد غذایی و وسایلی که قرار است درون یخچال قرار دهید را قبل از قرارگیری به صورت کامل خشک کنید.

 

منبع: بهداشت نیوز


دسته بندی شده در : اصول خانه داری
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب