عوارض داروهای خواب آور چیست؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ جمعه, 28 دی, 1397 / بدون نظر

ممکن است هر فردی با وجود دنیایی از خستگی نتواند به خواب برود و از بی خوابی رنج ببرد ، یکی از راهکارهایی که اغلب مردم از آن به عنوان درمان بی خوابی خود استفاده می نمایند “مصرف قرص های خواب آور می باشد” ولی سوالی که پیش می آید این است که آیا این قرص ها عوارض جانبی بر بدن و سلامتی فرد دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده توسط دانشمندان این نتیجه حاصل شده است که مصرف دوز بالای این قرص ها علاوه بر داشتن عوارض جبران ناپذیر باعث مرگ زودرس می شوند. همچنین مصرف دائم این قرص ها ممکن است فرد را در دراز مدت به زوال عقل و اختلالات عصبی مبتلا نماید. زمانی که قرص های خواب در طولانی مدت و با دوز بالا مصرف شود ، بدن انسان نسبت به آن ها اعتیاد پیدا می کند و تا زمانی که دوز بالای آن مصرف نشود تاثیری بر بدن فرد نمی گذارد.

برخی از عوارضی که مصرف این داروها می‌تواند به همراه داشته باشد شامل موارد زیر است:

رفتارهای غیرعادی و ناهنجار در خواب

خواب‌پریشی به رفتارهایی اشاره دارد که فرد در زمان خواب و ناآگاهانه آن‌ها را انجام می‌دهد. برخی از رفتارهای غیرعادی شامل راه رفتن در خواب، خوردن یا حتی کار با شبکه‌های اجتماعی می‌شود. در مجموع خواب‌پریشی کاملا یک اختلال نادر بوده و تشخیص آن به ویژه در افرادی که تنها زندگی می‌کنند سخت‌تر است.

تاثیر بر سیستم هشدار مغز

حتی وقتی خواب هستیم مغز ما اندکی تواناییِ تشخیص تهدیدهای بالقوه مانند زنگ‌خطر سیستم هشدار حریق را دارد اما مطالعات تایید می‌کند که با مصرف داروی خواب، همین میزان از توانایی نیز تقریبا از بین رفته و فرد قادر نیست در واکنش به محرک‌های تهدیدکننده از خواب بیدار شود. با این حال یک مطالعه تازه از سوی محققان ژاپنی نشان می‌دهد نوعی از داروهای خواب‌آور هستند که سطح هوشیاری مغز را هنگام خواب حفظ می‌کنند.

ادامه اثرات داروی خواب‌آور تا روز بعد

اگرچه تاثیر این قرص‌ها در به خواب رفتن بیمار حائز اهمیت است اما باعث می‌شود فرد پس از بیدار شدن در روز بعد احساس سرحال بودن نداشته باشد. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد نزدیک به شش دهم از مصرف کنندگان این قرص‌ها با عوارض جانبی همچون احساس گیجی، سرگیجه و فراموشی در روز بعد روبرو هستند.

خطر وابستگی به دارو

مصرف بلندمدت قرص‌های خواب‌آور احتمال وابستگی جسمی و روحی به این داروها را افزایش می‌دهد. در صورت مصرف این قرص‌ها برای مدت چند هفته، تصور خوابیدن بدون دریافت دارو موجب افسردگی و اضطراب می‌شود.

به گزارش مدیکال دیلی، در عین حال پزشکان به مصرف کنندگان داروهای خواب‌آور توصیه می‌کنند از قطع یک‌باره این داروها خودداری کنند و مصرف آن به تدریج کنار گذاشته شود.

 

منبع: بهداشت نیوز


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی ,خواب
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب