چه عواملی باعث بروز گرگرفتگی می شود؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ دوشنبه, 10 دی, 1397 / بدون نظر

گر گرفتگی یک حالت ناخوشایندی است که با احساس گرمای بیش از حد خود را نشان می دهد و به دلیل کاهش میزان استروژن به وجود می آید. بسیاری از زنان به آرامی وارد مرحله یائسگی شده و علائم کمی از خود نشان می دهند. گرگرفتگی آنها بسیار مختصر است و کمی باد زدن خود را می طلبد. در برخی دیگر، این گرگرفتگی مانند رویاروئی با تنور آتش است.گرگرفتگی

هر دو اینها حالاتی طبیعی هستند. گرگرفتگی واکنش بدن به کاهش مقدار هورمون استروژن در بدن است که با نزدیک شدن یائسگی روی می دهد.

نه تمام زن ها، اما بیش نیمی از آنها دچار این گرگرفتگی می شوند. در برخی، تولید استروژن به تدریج کاهش می یابد و گرگرفتگی آنها کم است. ولی در بعضی دیگر، تخمدان ها ناگهان دیگر استروژن نمی سازند؛ یا تولید استروژن چند بار قطع و دوباره شروع می شود. در این زن ها گرگرفتگی آزارنده است.

بیماران زیادی از مشکل داغ شدن و سرد شدن ناگهانی بدنشان رنج می برند. اگرچه نزدیک شدن به دوران یائسگی شایع ترین علت شروع چنین تجربیاتی است ولی علت های متنوع دیگری نیز برای چنین حملاتی وجود دارد که حتما باید مد نظر باشد که شامل موارد زیر است:

بالا بودن وزن

کارشناسان معتقدند افرادی با شاخص توده بدنی بالاتر به لحاظ شدت و افزایش دفعات، بیشتر در برابر گرگرفتگی آسیب‌پذیر هستند. همچنین زنانی که دچار اضافه وزن و گرگرفتگی هستند می‌توانند از طریق ورزش و رژیم غذایی علائم خود را تسکین دهند.

آلرژی غذایی

تحقیقات نشان می‌دهد گرگرفتگی و علائم مشابه آن می‌تواند از آلرژی‌های غذایی نیز ناشی شود. همچنین نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار همچون چای و قهوه عامل محرک به حساب می‌آیند.

داروهای تجویزی

گرگرفتگی همچنین از عوارض جانبی مصرف داروهایی از قبیل استروئیدها و داروهای افسردگی به حساب می‌آید.

اضطراب

اضطراب دارای فاکتوری فیزیولوژیکی است. با بالا رفتن ضربان قلب، فشار خون و انقباض ماهیچه‌ها، دمای بدن افزایش می‌یابد. همچنین ترشح اپی‌نفرین و آدرنالین در بدن این علائم را تشدید می‌کند و افزایش جریان خون موجب بالا رفتن دمای بدن می‌شود و به همین دلیل در مواقع نگران بودن و استرس داشتن فرد احساس گرما می‌کند.

منبع: سلامت نیوز


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب