میوه های ممنوعه برای دیابتی ها

پست شده بوسیله zinati در تاریخ شنبه, 15 دی, 1397 / بدون نظر

میوه ها انواع گونا گونی دارند که بعضی از آنها برای بعضی بیماریها مضر هستند دیابت بیماری است که در آن فرد باید به کنترل قند خون خود بپردازد .قند برخی میوه ها زیاد میباشد که استفاده از این میوه ها میتواند برای افراد دیابتی خطرناک باشد.

میوه ها از نظر تغذیه ای دارای ارزش بالایی هستند. میوه ها سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها می باشند. اما در خوردن بعضی میوه ها بیشتر احتیاط کنید، قند زیادی دارند.

میوه ها حاوی کربوهیدرات می باشند، با توجه به اینکه میوه یک کربوهیدرات است، قند خون را تحت تاثیر قرار می دهد و شما نمیتوانید مقادیر نامحدود از انواع میوه ها مصرف نمایید.

اما باید به این نکته توجه نمایم که افراد پاسخ های متفاوتی به خوردن انواع میوه ها از نظر افزایش قند نشان می دهند و آزمایش قند خون قبل و بعد از خوردن میوه می تواند به شما کمک نماید تا مشخص شود کدام میوه برای شما بهتر است. از خوردن بیشتر از ۲ تا ۳ میوه در روز که معادل ۱۵ گرم کربوهیدرات است اجتناب نمایید.

در این مقاله به معرفی میوه های مضر برای افراد دیابتی میپردازیم که دارای شاخص گلیسمی بالاتری هستند و یا اینکه افراد از آنها در حد سیر شدن استفاده می نمایند که منجر به افزایش قند خون می شوند.

۱) انگور

یک انگور کوچک حاوی یک گرم کربوهیدرات است این بدان معنا است که با خوردن ۱۵ دانه انگور واحد کامل میوه خود در روز را دریافت نموده اید.
برای خوردن کمتر آن بهتر است انگو را دانه نموده و در یک کاسه کوچک قرار دهید. اما به طور کلی در صورتی که دیابت دارید در خوردن انگور دقت زیادی نمایید.

۲) گیلاس

بسیاری از افراد یک ظرف را پر از گیلاس می نمایند و در هنگام شروع  به خوردن دست از آن نمی کشند که این امر این میوه باعث افزایش قند خون می گردد.
همانند انگور یک گیلاس حاوی یک گرم کربوهیدرات است و افراد دیابتی از مصرف زیاد آن باید پرهیز نمایند.

۳) آناناس

آناناس تازه خوشمزه و شیرین است، به ویژه هنگامی که بسیار رسیده باشد که باعث می شود شاخص گلیسمی بالایی داشته باشد.
برای کاهش مقدار قند مصرفی می توانید ضخامت برش های خود را کاهش دهید. از مصرف آناناس های کنسرو شده که با شکر شیرین شده اند نیز اجتناب نمایید

۴) انبه

انبه حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن است. اما این میوه حاوی قند طبیعی نیز هم می باشد که تا حدی میزان قند آن بیشتر از سایر میوه ها است.
یک انبه حدود ۳۰ گرم کربوهیدرات و حدود ۲۶ گرم قند دارد.

۵) موز

ممکن است شنیده باشید که موز خیلی شیرین است. یک موز متوسط حاوی ۱۴ گرم قند است. با توجه به اینکه موز از جمله میوه های مضر برای افراد دیابتی می باشد بهتر است نصف یک موز را در وعده صبحانه مصرف نمایید.

۶) میوه های خشک شده

کالری و کربوهیدرات موجود در میوه های خشک نسبت به میوه های تازه (با وزن برابر) چهار تا پنج برابر بیشتر است چنانچه مقدار کربوهیدراتهای موجود در آنها به درستی شمارش نشود، می توانند باعث افزایش قند خون گردند. سعی کنید میوه های خشکی را انتخاب کنید که به آن شکر اضافه نشده یا مقدار بسیار کمی شکر افزوده شده باشد.
زغال اخته ی خشک و کشمش معمولا بالاترین محتوای کربوهیدرات را دارند، در حالی که نارگیل خشک حاوی حداقل مقدار کل کربوهیدرات است.

۷) آب میوه

گرفتن آب‌میوه‌ها باعث غلیظ شدن میوه می‌شود. یک فنجان آب پرتقال حاوی ۳۰ گرم کربوهیدرات، ۳۰ گرم قند و بدون فیبر است. در هنگام مصرف آب میوه بدن لازم نیست کار زیادی انجام دهد تا شکر را در آب حل کند، بنابراین به سرعت متابولیزه می شود و ظرف چند دقیقه باعث افزایش قند خون می شود.

 

 

منبع: بهداشت نیوز


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب