ورزش کنید و مغزتان را تقویت کنید

پست شده بوسیله zinati در تاریخ دوشنبه, 10 دی, 1397 / بدون نظر

ورزش کردن بهترین شیوه برای کاهش وزن، حفظ تناسب اندام و تقویت قوای جسمانی است. اما فواید ورزش به این موارد محدود نمی شود. دانشمندان ورزش را داروی ذهن می دانند و اثرات مثبت فعالیت بدنی بر مغز ثابت شده است.

تازه ترین تحقیقات نشان می دهد این دو عامل ، تاثیر پیر شدن مغز را معکوس می کند.  نتایج یک پژوهش که اخیرا منتشر شده است نشان می­ دهد انجام ۶ ماه ورزش منظم به علاوه یک برنامه غذایی سالم به شکل ملموسی بر روی عملکرد ادراکی و شناختی ۱۶۰ فرد بالای ۵۵ سال تاثیر گذاشته است. این پژوهش در مجله عصب شناسی نیز منتشر شده است.

ورزش منظم و رژیم غذایی سالم با پیری مقابله می کند

در جریان پژوهش افرادی به کار گرفته شدند که مهارت های ذهنی آن ها مشابه ۹۰ ساله ها اندازه گیری شد. تمامی این افراد پیش از این مطالعه شیوه زندگی کم تحرک داشتند.

شرکت کنندگان به چهار گروه تقسیم شدند: گروه اول تنها تمرینات ورزشی هوازی ایروبیک انجام می دادند. گروه دوم از رژیم غذایی کم سدیم استفاده می کردند. گروه سوم به طور منظم ورزش می کردند علاوه بر این برنامه غذایی آن ها شامل رژیمی سالم می شد. و گروه آخر گروه کنترل بود که تنها در کلاس های تقویت حافظه شرکت می کردند. بعد از ۶ ماه، گروهی که رژیم غذایی خود را تغییر داد همچنین به طور منظم ورزش می کرد در آزمون های ادراکی بهترین نتیجه را پشت سر گذاشت. فرایند پیر شدن مغز در این گروه ۹ سال کمتر شد. مغر افراد این گروه مثل یک انسان ۸۴ ساله شده بود.

گروهی که تنها تمرینات ایروبیک را انجام دادند همین طور دسته ای که تنها از رژیم غذایی کم سدیم استفاده کرده بود، تغییرات ملموسی در سن مغز خود نشان ندادند. گروه کنترل هم یک روند کاهشی پیوسته قدرت ادارکی را از خود نشان داد.

جیمز بلومنتال استاد روانشناسی مرکز تحقیقات دانشگاه دوک و یکی از پژوهشگران تحقیق حاضر معتقد است: “نتایجی که از این پژوهش به دست آمد نشان می دهد هیچ موقع برای بهره بردن از نتایج ورزش و فعالیت بدنی دیر نیست. همان طور که مشاهده کردید این موضوع حتی برای افرادی که از اختلالات شناختی نیز رنج می برند نیز صادق است. “

این اولین پژوهشی است که تاثیر فاکتورهای ورزش و رژیم غذایی را همراه با هم روی پیشگیری از اختلالات شناختی مورد بررسی قرار می دهد.

پیشگری از مشکلات شناختی

پرفوسور بلومنتال می افزاید: “رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم عملکرد ذهنی افرادی که در خطر تشدید مشکلات شناختی شامل زوال عقل هستند را بهبود می دهد. به عقیده این پژوهشگر یک سبک زندگی سالم نه تنها باعث پیشگیری از ابتلا به زوال عقل می شود بلکه می تواند منجر به تندرستی نیز شود.”

این استاد دانشگاه معتقد است:”در حال حاضر راه حل دارویی برای پیشگیری از زوال عقل وجود ندارد. پس تغییر سبک زندگی همراه با ورزش و رژیم غذایی مناسب می تواند نتایج مهمی را در مسیر پیشگیری از این بیماری و تندرستی عمومی برای ما به ارمغان آورد. “

منبع: سلامت نیوز


دسته بندی شده در : ورزش و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب