ورزش در دوران بارداری

پست شده بوسیله zinati در تاریخ سه شنبه, 25 دی, 1397 / بدون نظر

ورزش در دوران بارداری خوب است و کاملا ایمن می باشد با این حال، تصور می شود که به اندازه سه چهارم زنان با بارداری سالم، تمرین کافی ندارند. ورزش روزانه به شما یا نوزادتان صدمه نخواهد زد و حتی ممکن است به پیشگیری از عوارض جانبی کمک کند همچنین ممکن است به شما کمک کند تا شانس خود را برای زایمان واژینال افزایش دهید

تحرک یا خوابیدن؟ 

کافی است چشم‌هایتان را ببندید و تصور کنید که ۹ ماه فقط غذا می‌خورید و بدونِ هیچ تحرک و فعالیتی، تمام این لحظات را سپری می‌کنید. با این تفاسیر، قطعاً در ذهن خود به یک فرد با وزن خیلی بالا، ورمِ بیش‌ازحد، بدنِ خشک، بیمار و به‌شدت افسرده تبدیل شده‌اید.

حالا به نظر شما عدم تحرک و نشستن و خوابیدن‌های مداوم، برای مادر و جنین آسیب‌زا نیست؟

همه ما می‌دانیم که مادران باردار، برای به دنیا آوردنِ فرزندی سالم، باید برنامه تغذیه‌ایِ مناسبی داشته باشند؛ زیرا شرایط بدنی‌شان نسبت به قبل از این دوران تفاوت زیادی کرده است. اما تغذیه تنها شرط لازم برای سلامتیِ مادر و جنین نیست؛ بلکه همه مادران باید نسبت به شرایط بدنی خود تحرک و ورزش را مثل قبل، حتماً در برنامه روزانه خود بگنجانند.

درست است که ورزش‌کردن در دوران بارداری به نظر کار بسیار مشکلی می‌آید، اما به ورزش اطمینان کنید، چون ارزشش را دارد. با انجام ورزش منظم در دوران بارداری مزایای فراوانی نسیب شما و جنینتان می‌شود. اگر هنوز هم به تمام این گفته‌ها شک دارید، بهتر است که تجربه مادر ۵ فرزند را بخوانید.

تأثیر ورزش بر ۲۰۰۰ مادر باردار

مزیت ورزش برای خانم‌های باردار بسیار زیاد است. محققان با بررسی اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ مادر بارداری که ورزش می‌کردند، در مقایسه با سایرین، به این نتیجه رسیدند: مادرانی که ورزش می‌کردند، امکان زایمان طبیعی بیشتری داشتند و کمتر در معرض بیماری‌هایی همچون دیابتِ بارداری یا فشار خون بالا بودند.

چرا در دوران بارداری باید ورزش کنیم؟

مزایای تحرک و فعالیت در طول دوران بارداری، فراتر از زایمان است. ورزش در دوران بارداری، به این دلایل مهم است:
کاهش درد در بارداری و کمک به زایمان آسان؛
بهبود خلق‌وخو، کاهش استرس و افزایش انرژی؛
تضمین تناسب اندام در دوران بارداری و بعد از زایمان؛
بهبود مشکلات شایع در دوران بارداری مانند کمردرد، یبوست و بی‌خوابی؛
جلوگیری از افزایش وزن اضافی و کاهش خطر ابتلا به فشار خون و دیابت.

چه مقدار باید ورزش کنیم؟

اگر در اینترنت عکس خانم‌های بارداری را می‌بینید که کراس‌فیت انجام می‌دهند یا در دو ماراتن شرکت می‌کنند، به هیچ‌وجه دلیل نمی‌شود که این کار مناسب شما هم باشد.
شما به‌عنوان یک مادر باردار، لازم است که سطح فعالیت فعلیِ خود را حفظ کنید و ثابت نگه‌دارید، نه اینکه آن را افزایش دهید. متخصصان توصیه می‌کنند تمام مادرانی که در دوران بارداریِ خود بیماری و مشکلی ندارند، بهتر است به‌طور منظم ۳۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط انجام دهند.

چه ورزشی انجام دهیم؟

ورزشِ انتخابیِ شما، می‌تواند هر ورزشی که دوست دارید باشد؛ فقط نباید برای ناحیه شکمتان خطر ایجاد کند (مانند سوارکاری یا اسکی). یادتان باشد که حتماً باید پیش از انجام ورزش،‌ با پزشک خود مشورت کنید؛ همچنین در صورت بروز درد، ناراحتی و یا هرگونه نگرانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بهترین ورزش‌های دوران بارداری
شنا
یوگا
دوچرخه ثابت
پیاده‌روی سریع
تمرینات کگل
پیاده‌روی در آب

نکته مهم: سه ماهه اول و سوم بارداری حساس است. در نتیجه از انجام خودسرانه ورزش در این دوران خودداری کنید.

منبع: بهداشت نیوز


دسته بندی شده در : دوران بارداري
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب