علل و روش های گیاهی درمان جوش های داخل گوش

پست شده بوسیله zinati در تاریخ یکشنبه, 7 بهمن, 1397 / بدون نظر

جوش داخل گوش مسئله ای غیر عادی نیست، و جوش در گوش را در خانه بدون نیاز به راهنمایی پزشک می توان درمان کرد. حال دلایل ایجاد این جوش ها در گوش شما و نحوه ی درمان این جوش داخل گوش را شرح می دهیم.

معمولا  آکنه در جوانان اتفاق می افتد. اما آکنه در تمامی گروه های سنی دیده می شود. بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون آمریکا به دچار آکنه می شوند. آکنه بیشترین شیوع در مشکلات پوستی را در آمریکا دارد. جوش در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود، البته بیشتر جوش ها در نواحی ایجاد می شوند که بیشترین غدد چربی را دارد، نظیر پوست صورت و کمر.

علت جوش داخل گوش چیست؟

از مهم ترین علل و عوامل جوش زدن داخل گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • محیط آلوده و کثیف
  • فرو کردن انگشت های کثیف در گوش
  • شنا در آب های کثیف و آلوده
  • استرس و اضطراب
  • تغییرات هورمونی به ویژه در نوجوانان
  • سوراخ کردن غیر بهداشتی گوش
  • استفاده از کلاه به مدت طولانی
  • واکنش های آلرژیک و حساسیت

بهترین درمان های گیاهی و خانگی جوش داخل گوش

1. کمپرس گرم

کمپرس گرم یکی از بهترین روش ها برای درمان جوش داخل گوش محسوب می شود؛ در واقع کمپرس گرم به کاهش التهاب و بهبود گردش خون در گوش کمک کرده و جوش چرکی و دردناک داخل گوش را درمان می کند.

در مرحله ی اول، داخل گوش را با الکل تمیز کنید و سپس کمپرس گرم را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی آن بگذارید. این روش را روزی 2 بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

2. کمپرس یخ

اگر جوش داخل گوش بسیار دردناک است می توانید از کمپرس یخ برای کاهش درد آن استفاده کنید. یخ باعث کاهش سرعت جریان خون و کاهش التهاب شده و به کاهش قرمزی و درمان جوش داخل گوش کمک می کند.

چند تکه یخ را در یک حوله ی نازک و تمیز بگذارید و آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی جوش قرار دهید.این روش را 2 یا 3 بار در روز تکرار کنید.

3. چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالایی پلی فنول ها و آنتی اکسیدان هست که دارای خواص ضد التهابی هستند و به درمان سریع جوش داخل گوش و همچنین جوش بر روی لاله گوش کمک می کنند.

یک چای سبز کیسه ای را در آب جوش بیندازید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس آن را بر روی گوش گذاشته و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بر روی گوش بماند.

اگر چای سبز کیسه ای ندارید، می توانید تفاله های چای سبز را لای دستمال کاغذی بگذارید و آن را بر روی گوش قرار دهید.

این روش را روزی 2 بار تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

4. شیر گرم

شیر گرم یکی از بهترین درمان های خانگی برای جوش چرکی و دردناک داخل گوش می باشد؛ شیر حاوی مقادیر بالایی ویتامین B، آلفا هیدورکسی اسید، آنتی اکسیدان ها و کلسیم است که پوست را تغذیه کرده و با کاهش چربی به درمان جوش گوش کمک می کند.

علاوه بر این، شیر حاوی اسید لاکتیک است که می تواند با میکروب ها و باکتری هایی که باعث جوش می شوند، مبارزه کند.

شیر را کمی گرم کنید، یک پد پنبه ای را به شیر آغشته کرده و به مدت 10 دقیقه بر روی گوش بگذارید، سپس با آب سرد خوب بشویید.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی بسیاری از ترکیبات ضد باکتریایی است که می تواند به درمان جوش داخل گوش و همچنین جوش روی لاله گوش کمک کند. روغن درخت چای همچنین به کاهش قرمزی ناشی از جوش، التهاب و تورم آن کمک می کند.

در مرحله ی او گوش را با آب گرم بشویید، بر روی یک پد پنبه ای یا سوآپ 2 تا 3 قطره روغن درخت چای بریزید و آن را به مدت 2-3 دقیقه بر روی جوش بمالید، بگذارید یک شب بماند تا جوش را درمان کند.

این روش را هر شب تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

6. روغن اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس یکی از بهترین روغن های گیاهی برای درمان جوش در گوش می باشد؛ روغن اوکالیپتوس دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری قوی بوده و با کاهش چربی پوست به درمان جوش کمک می کند.

2 تا 3 قطره روغن اکالیپتوس را با یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل رقیق کنید. یک پد پنبه ای یا سوآپ را به آن آغشته کرده و به مدت 2 تا 3 دقیقه بر روی جوش ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید.

7. ژل آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتری قوی است و می تواند باکتری های ایجاد کننده جوش را از بین ببرد. علاوه بر این به دلیل خواص مرطوب کننده که دارد، چربی پوست را کنترل کرده و جوش توی گوش را درمان می کند.

گوش را با آب گرم تمیز کنید. ژل آلوئه ورا را بر روی جوش گوش بگذارید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند. این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

8. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد عفونی قوی است که می تواند باکتری های موجود در گوش را از بین ببرد و با کاهش چربی پوست، جوش داخل گوش و جوش روی لاله گوش را درمان کند.

گوش را با آب گرم تمیز کنید. یک پنبه ای را در سرکه سیب فرو کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی جوش بگذارید و بلافاصله بشویید.

این روش را 3 بار در روز تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

9. عسل و دارچین

تحقیقات نشان داده که ترکیب عسل و دارچین دارای خواص ضد باکتریایی قوی است و یکی از بهترین درمان های خانگی برای جوش داخل گوش شناخته می شود.

یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با یک قاشق چای خوری عسل طبیعی مخلوط کنید و یک قطره از آن را بر روی یک سوآپ بمالید و بر روی جوش بگذارید. اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

10. لیمو ترش

آب لیمو ترش تازه، یکی دیگر از روش های آسان برای درمان سریع جوش چرکی و دردناک داخل گوش می باشد. طبق تحقیقات، آب لیمو ترش دارای خواص ضد باکتری بوده و با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده جوش توی گوش به درمان آن کمک می کند.

آب نصف لیمو ترش تازه را بر روی یک پد پنبه ای بریزید و به آرامی بر روی جوش بگذارید، اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم خوب بشویید.

11. زردچوبه

زردچوبه در طب سنتی برای درمان آکنه و جوش استفاده می شود؛ زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به درمان جوش داخل گوش کمک می کند.

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیری به دست آید، این خمیر را بر روی جوش بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس با یک پد پنبه ای خیس، خوب تمیز کنید.

روش های جلوگیری از جوش زدن گوش

1. دست ها را بشویید

اگر داخل گوش یا بر روی نرمه و لاله گوش جوش زده است، دست ها را تمیز کنید و از تماس بیش از جد با گوش اجتناب کنید؛ گاهس اوقات باکتری های ایجاد کننده جوش، از طریق دست ها به گوش منتقل می شوند.

2. گوش ها را تمیز کنید

هر روز داخل گوش، پشت گوش و لاله گوش را تمیز کنید؛ گاهی اوقات شامپو ها و شوینده به داخل گوش رفته و باعث ایجاد جوش می شوند.

هنگام حمام کردن مواظب باشید که شوینده ها به گوش وارد نشوند و بعد از خارج شدن از حمام با یک دستمال به خوبی گوش ها را تمیز کنید.

3. تلفن و موبایل را تمیز کنید

تلفن و موبایل از وسایل بسیار آلوده هستند و گفته شده که باکتری های موجود بر روی آن ها حتی از باکتری های موجود در توالت عمومی هم بیشتر است. اگر زیاد از تلفن همراه استفاده می کنید، آن را هر روز تمیز کنید چون بسیاری از باکتری های عامل جوش از این طزیق به گوش منتقل شده و باعث جوش داخل گوش می شوند.

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : پوست و مو
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب