نگهداری از سالمند در خانه

پست شده بوسیله zinati در تاریخ یکشنبه, 28 بهمن, 1397 / بدون نظر

نگهداری از سالمند می‌تواند در برخی مواقع بسیار پر استرس باشد، زیرا مجبور می‌شوید هم‌زمان با انجام کارها و وظایف روزانه‌تان، به نیازهای شخصی والدین سالخورده‌تان نیز رسیدگی کنید.

برای نگهداری از سالمند در خانه به انجام چه کارهایی نیاز دارید؟ این کارها شامل موارد زیر می‌شوند:

الف. فراهم کردن آمادگی‌های لازم برای مراقبت‌های پزشکی
ب. مدیریت امور مالی
پ. سامان‌دهی داروها
ت. فراهم‌آوری محیطی امن و سالم
ث. فراهم کردن شرایط لازم برای تعاملات اجتماعی کافی
ج. ایجاد شرایطی برای نگهداری از آن‌ها، هنگامی که در خانه نیستید
چ. بررسی مشکلات مالی و هیجانی‌شان، به همراه نحوه‌ی رسیدگی به آن‌ها در خانه؛ این کار باعث می‌شود دچار مشکل حل بحران در دقیقه‌ی نود نشوید.

برای انجام تمام این کارها، ابتدا لازم است خودتان سالم بمانید. شماری از مطالعات نشان می‌دهند، پرستاران یا آن‌هایی که از سالمندان‌شان نگهداری می‌کنند ممکن است به اضطراب، افسردگی، استرس، و اختلالات اسکلتی ماهیچه‌ای مبتلا شوند.

حتما مشاهده کرده‌اید که مثلا، مادرتان، هنگام نگهداری از مادر یا مادر شوهرش – چه در گذشته، و چه هم‌اکنون – و رسیدگی به امور جاری خانه،‌ بدون کمک و به تنهایی،‌ تحت چه استرسی قرار دارد.

بنابراین، پیش از شروع کار نگهداری از سالمند در خانه،‌ حتما مواظب سلامتی خودتان باشید.

با تقسیم مسئولیت‌ها میان همسر و خودتان،‌ یا محول کردن برخی از وظایف به سایر اعضای خانواده می‌توانید از سلامتی خودتان نیز مراقبت کنید.

و هم‌چنین، استراحت کردن و اختصاص زمانی را برای تفریح فراموش نکنید؛ نگهداری از سالمند عزیزتان را برای مدت کوتاه به دیگران محول کنید و کمی به خودتان برسید.

علاوه بر مسائل فوق، با پیروی از روش‌های زیر می‌توانید به استانداردها مناسبی برای نگهداری از سالمند در خانه دست پیدا کنید.

ابتدا باید در مورد چگونگی نگهداری از سالمند عزیز برنامه‌ریزی کنید. بهترین روش برای انجام این کار، به ترتیب، از قرار زیر است:

الف. تجهیز و آماده‌سازی خانه برای نگهداری از سالمند
ب. اطمینان از حفظ سلامت و امنیت سالمند
پ. کمک به حل مشکلات مالی و محافظت از منابع مالی
ت. کمک به سالمند برای برقراری روابط مناسب اجتماعی

اکنون، اجازه دهید هر یک از این اقدامات را به همراه برخی نکات کاربردی برای‌تان توضیح دهیم.

الف. تجهیز و آماده‌سازی خانه برای نگهداری از سالمند

اگر قرار است در خانه‌تان عزیز سالمندی زندگی کند، لازم است خانه را برای زندگی وی آماده کنید. با وجود این، بیش‌تر سالمندان ترجیح می‌دهند در خانه‌ی خودشان زندگی کنند، زیرا نمی‌خواهند باری بر گردن فرزندان‌شان باشند.

در چنین شرایطی، که عزیزان سالمند تان می‌خواهند به طور مستقل در خانه‌ی خودشان زندگی کنند، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

۱. ایجاد تغییراتی در خانه

ایجاد تغییراتی در خانه می‌تواند جلوی وقوع بسیاری از دردسرها را بگیرد. به عنوان مثال، می‌توانید برخی اقدامات زیر را انجام دهید:

الف. هرگونه مبلمان اضافی و به هم ریخته را که داخل و اطراف خانه قرار دارند، و راه رفتن و حرکت آزادانه‌ی عزیزان سالمندتان را در خانه دشوار می‌کنند، از سر راه بردارید.
ب. نزدیک دستشویی و حمام میله‌های کمکی تعبیه کنید. شاید این میله‌ها جلوه‌ی زیبایی نداشته باشند – ولی برای خانه‌ای که در آن سالمند زندگی می‌کند، واجب است.
پ. نصب حسگر دود با ویژگی‌های لرزشی یا با قابلیت روشن کردن چراغ‌های چشمک‌زن می‌تواند در مقایسه با دستگاه‌های قدیمی، به طور موثرتری سالمندان را از خواب بیدار کند.
ت. نصب دستگاه‌های خاصی برای دوش حمام یا شیر دستشویی که با پیشگیری از افزایش ناگهانی دمای آب، از پوست سالمندان در برابر سوختگی محافظت می‌کنند. هم‌چنین، می‌توانید دمای آب را روی ۵۰ درجه یا پایین‌تری سطح ممکن قرار دهید.

ث. مطمئن شوید تمام کابل‌ها و سیم‌ها در خانه سامان‌دهی شده‌اند و از جلوی پا کنار رفته‌اند؛ این کار از لغزش و سقوط سالمندان به زمین پیشگیری می‌کند.
ج. داخل زمین دستشویی، وان حمام، زیر دوش، و سایر نقاط لغزنده‌ی خانه لایه‌ها‌ی پلاستیکی، کفی، و پادری قرار دهید تا از لیز خوردن سالمندان جلوگیری کنید.
چ. توصیه می‌شود از حسگرهای مونوکسید کربن نیز استفاده کنید، زیرا آدم‌های سالخورده حتی در برابر میزان پایینی از این گاز مهلک آسیب پذیر هستند.
ح. از نصب روشنایی در نقاط خاصی از خانه و اطراف خانه جهت روشن کردن آن نقاط در هنگام شب اطمینان حاصل کنید. مثلا در مسیر رفتن سالمند به دستشویی یا به سمت یخچال هنگام شب به اندازه‌ی کافی نور قرار دهید تا بتوانند راه را به خوبی پیدا کنند.

چیزهای بیش‌تری نیز وجود دارند که می‌توانید به این فهرست اضافه کنید تا شرایط خانه برای زندگی کردن سالمندان بهتر شود.

۲. پیگیری دائم وضعیت سالمند

اگر والدین یا عزیز سالخورده‌تان می‌خواهد به تنهایی در خانه‌اش زندگی کند، باید شرایط آسایش و امنیت وی را فراهم کنید.

برخی از خانواده‌ها از محصولات و وسایل الکترونیکی مراقبتی خاصی برای سالمندان استفاده می‌کنند؛ این وسایل الکترونیکی به حسگرهای حرکتی متصل هستند. این حسگرها در نقاط مهمی از خانه نصب می‌شوند و وضعیت سالمند را در خانه به اطلاع فرزندان می‌رسانند.

البته در این کار، از هیچ گونه میکروفون یا دوربینی استفاده نمی‌شود تا حریم خصوصی سالمندان حفظ شود؛ این حسگرها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که در صورت بروز اتفاقی غیر معمول به افراد خانواده هشدار یا پیام بفرستند.

اگر والدین‌تان با فناوری آشنا هستند، استفاده از گوشی‌های همراه می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد. البته برقراری تماس تصویری یا استفاده از امکانات شبکه‌های اجتماعی نیز که بتوانید هر ۲ یا ۳ ساعت یک بار جویای احوال سالمندان‌تان بشوید، می‌تواند نگرانی‌ها را به مقدار زیادی کاهش دهد.

۳. استخدام پرستار

گاهی اوقات فاصله‌ها آن‌قدر زیاد است که حتی اگر واقعا هم بخواهید، نمی‌توانید به دفعات زیاد کنار عزیزان یا سالمندان‌تان باشید.

در چنین مواردی، می‌توانید به استخدام یک پرستار مجرب و حرفه‌ای فکر کنید؛ چنین پرستارانی را می‌توانید از طریق آژانس‌ها یا مراکز درمانی پیدا کنید.

این افراد می‌توانند به عنوان یک همراه در کنار سالمند بمانند، یا هنگامی که سالمند به کمک نیاز داشته باشد یا حتی در مواردی که به طور اورژانسی به خدمات پزشکی نیاز پیدا کند، به آن‌ها کمک کنند.

خوشبختانه، در صورت نیاز می‌توانید با پرداخت مبالغ معین، از کمک این افراد بهره‌مند شوید؛ با این حال، پیش از اقدام برای این کار لازم است از مشخصات دقیق هویتی‌شان و ثبت بودن نام‌شان در مراکز معتبر درمانی اطمینان حاصل کنید.

۴. تامین مالی هزینه‌ها

وقتی می‌خواهید از سالمندی نگهداری کنید که در کنارتان زندگی نمی‌کند، لازم است برخی از هزینه‌ها را برای این کار پیش‌بینی کنید. برای حفظ سلامتی و استقلال عزیزان سالخورده‌تان، باید هزینه‌های مربوط به برخی از خدمات را پرداخت کنید.

این هزینه‌ها می‌توانند به بهیار یا پرستار (در صورت استخدام) و دستمزدهای آن‌ها مربوط باشند. هم‌چنین، این هزینه‌ها ممکن است شامل پوشش مخارج درمان و سلامت، معاینات جاری، و خرج و مخارج روزانه – در صورت وابستگی مالی سالمند به شما – باشند.

۵. ملاقات مرتب از سالمند

وقتی عزیزان سالخورده‌تان می‌خواهند در کنارتان باشند، زمانی که با آن‌ها سپری می‌کنید می‌تواند تاثیر مثبتی بر وضعیت آن‌ها بگذارد.

هم‌چنین، اگر مرتبا آن‌ها را ملاقات کنید، می‌توانید از وضعیت امنیتی، کیفیت زندگی، و هم‌چنین سلامت هیجانی آن‌ها مطلع شوید.

هنگامی که به خانه‌ی عزیزان سالخورده‌تان سر می‌زنید،‌ باید با چشمان باز به دنبال برخی از تغییرات بگردید – مثلا بینید آیا خانه به هم ریخته است، آیا نامه‌هایی باز نکرده در صندوق پستی وجود دارند، گلدان‌ها نیاز به آب دارند، لباس‌ها باید شسته شوند، یا کبودی‌های ناشی از زمین خوردگی عزیز سالخورده‌تان روی بدن‌اش وجود دارد یا خیر، و غیره.

با همسایگان سالمند آشنا شوید و در صورت امکان از آن‌ها بخواهید هر از گاهی به عزیز سالخورده‌تان سر بزنند.

ب. اطمینان از حفظ سلامت و امنیت سالمند

لازم است که از سلامت و امنیت سالمندان‌تان اطمینان حاصل کنید، و برای این مسئله باید برخی اقدامات را انجام دهید.

۶. انجام فعالیت بدنی مرتب

همه از این حقیقت آگاه‌اند که اگر سالمندان مرتبا به انجام فعالیت‌های بدنی بپردازند، از بسیاری از بیماری‌ها مصون می‌مانند، و این مسئله می‌تواند عملا آن‌ها را ۱۰ الی ۱۵ سال جوان‌تر کند. بنابراین، اجازه دهید آن‌ها ابتدا به انجام فعالیت‌های بدنی سبکی بپردازند که بتوانند از عهده‌شان بر بیایند؛ و در مراحل بعد،‌ بسته به ظرفیت بدنی‌شان بتوانند فعالیت‌های بدنی سنگین‌تری انجام دهند.

احتمالا همه‌ی شما تاکنون با آدم‌های سالمندی برخورد داشته‌اید که به سلامتی‌شان توجه بسیار می‌کنند. این آدم‌ها حتی هر روز می‌توانند گلف بازی کنند؛ و دست‌کم مرتبا به انجام فعالیت‌های کم هزینه‌تری نظیر پیاده‌روی، یوگا، مراقبه، و هم‌چنین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، متعادل، و مقوی می‌پردازند.

۷. رعایت احتیاط در خصوص داروها

گاهی اوقات، سالمندانی که به صورت مستقل زندگی می‌کنند، به دلیل کنترل نامناسب دارویی مجبور می‌شوند تحت نظارت پزشکی در بیایند.

این وضعیت ممکن است به این دلیل ایجاد شود که آن‌ها به متخصصان گوناگون مراجعه می‌کنند، ولی نسخه‌های‌شان را نزد داروخانه‌ای می‌برند که احتمالا مطمئن و مسئولیت‌پذیر نیست.

ابتدا لازم است به این موضوع دقت کنید که داروهای تجویزی هیچ گونه عارضه‌ی جانبی نداشته باشند، و هم‌چنین با سایر داروهای مصرفی سالمندتان نیز تداخل نداشته باشند.

هم‌چنین، از صداقت و شهرت داروخانه‌ای که سالمندتان به آن‌جا مراجعه می‌کند نیز مطمئن شوید؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است آدم‌های سودجو برای تازه جلوه دادن داروهای تاریخ مصرف گذشته، بسته‌بندی آن‌ها را تغییر دهند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که مطمئن شوید والدین یا عزیز سالخورده‌تان داروهای مصرفی‌شان را با هم اشتباه نگیرند؛ با افزایش سن معمولا احتمال بروز این مسئله برای سالمندان افزایش می‌یابد.

این مسئله دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد،‌ از جمله ضعف بینایی، مشکلات حافظه، بی‌خوابی، یا سایر مشکلات سلامتی.

گاهی اوقات، مشاهده می‌شود سالمند می‌خواهد داروهایی را مصرف کند که طبق تجویز پزشک باید زمان دیگری به مصرف آن‌ها بپردازد؛ دلیل این مسئله نیز می‌تواند مشغولیت ذهنی وی باشد.

آن‌چه از دست‌تان بر می‌آید،‌ این است که روی داروهای عزیز سالخورده‌تان برچسب بچسبانید و نحوه‌ی مصرف آن‌ها را با حروف بزرگ بنویسید و سپس، آن‌ها را به طور جداگانه در کشوها یا قفسه‌های مجزا قرار دهید، به طوری که پیدا کردن این داروها برای والدین یا عزیز سالخورده‌تان آسان باشد.

۸. مشکلات رانندگی

گاهی اوقات، نگه داشتن والدین یا عزیز سالخورده‌تان در خانه و درخواست از وی برای خودداری از رانندگی بسیار دشوار می‌شود؛ به خصوص زمانی که پیری کاملا بر آن‌ها مسلط می‌شود و مشاهده می‌کنید که آن‌ها دیگر مانند قبل قادر به رانندگی نیستند.

وقتی توانایی شناختی‌ آدم‌ها با افزایش سن رو به زوال می‌رود، سرعت واکنش‌شان کاهش می‌یابد، بدن‌شان سفت می‌شود، و رانندگی‌شان نیز عجیب و غریب می‌شود؛ با مشاهده‌ی این علائم به راحتی می‌توانید متوجه این مسئله بشوید که عزیز سالخورده‌تان نمی‌تواند به خوبی رانندگی کند.

وقتی از والدین یا عزیزان سالخورده‌تان می‌خواهید دیگر رانندگی نکنند، دچار افسردگی می‌شوند، و برخی از آن‌ها نیز حتی به اندازه‌ای لجاجت به خرج می‌دهند که از گوش دادن به حرف‌های‌تان سر باز می‌زنند.

بهترین کار این است که بنشینید و در مورد این مسئله با وی صحبت کنید، و اگر هم‌چنان برای رانندگی پافشاری می‌کرد، در صورت داشتن توانایی مالی برای‌اش یک راننده استخدام کنید، یا از وی بخواهید وسیله‌ی نقلیه‌ی آسان‌تری را جایگزین خودروی خود کند. خیلی از سالمندان علی‌رغم داشتن توانایی لازم برای رانندگی، ترجیح می‌دهند خودشان از انجام این کار اجتناب کنند.

۹. محافظت از سالمند در برابر کلاهبرداران

اگر والدین یا عزیزان سالخورده‌تان دور از شما زندگی می‌کنند، در معرض برخورد با بسیاری از کلاهبرداران قرار دارند. کلاهبرداری می‌تواند دامنه‌ی گسترده‌ای از جمله مسائل مربوط به سرمایه‌گذاری در تلفن و گوشی همراه، تا نحوه‌ی استفاده از کارت‌های بانکی داشته باشد.

باید متناوبا تمام کارت‌های بانکی والدین یا عزیز سالخورده‌تان را بررسی کنید، و از این‌که گرفتار کلاهبرداری نشده باشد اطمینان حاصل کنید. بررسی قبض‌ها و صورت‌حساب‌ها را نیز فراموش نکنید. ‌

ج)کمک به حل مشکلات مالی و محافظت از منابع مالی

بیش‌تر سالمندان بازنشسته هستند و با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، زیرا آن‌ها با بودجه‌ای محدود یا درآمدی ثابت زندگی می‌کنند. ولی از طریق روش‌های زیر می‌توانید به آن‌ها کمک کنید وضعیت بهتری داشته باشند.

۱۰. گفتگو درباره‌ی مسائل مالی با سالمند

اگر والدین‌تان از لحاظ مالی به شما وابسته‌اند، منطقی است که در خصوص مسائل مالی با یکدیگر بحث آزاد داشته باشید.

با آن‌ها راحت باشید، از آن‌ها مشورت و نصیحت بخواهید، شما نیز راه‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد بدهید، و راهکارهایی را که می‌توانند بهترین تاثیر را بر مسائل مالی طرفین داشته باشند، فهرست کنید.

باید در این مورد که تا چه حد می‌توانید از لحاظ مالی به آن‌ها کمک کنید، و این‌که آیا این میزان از کمک می‌تواند برای آن‌ها کافی باشد یا خیر، صریح و بی‌پرده با یکدیگر صحبت کنید.

۱۱. جمع‌آوری و نگهداری از اسناد مالی سالمند

پیش از هر کار، باید تمام کارهای اداری و حقوقی مربوط به اموال والدین و عزیز سالخورده‌تان را انجام دهید. مثلا در صورتی که آن‌ها قادر به کنترل مسائل مالی‌شان نباشند، باید با مجوز سایر فرزندان یا سایر آدم‌های ذیحق، وکالت‌نامه‌ی معتبری را از والدین یا عزیز سالخورده‌تان دریافت کنید.

توصیه می‌شود سالمند یک فرد – دوست یا شخص حرفه‌ای – را به همراه عکس و مشخصات کامل معرفی کند، تا هنگام بررسی مسائل مالی، وی نیز حضور داشته باشد.

هم‌چنین، این امکان را برای والدین‌تان فراهم بیاورید که در صورت تمایل، وصیت‌نامه‌شان را آماده کنند و آن را در محلی امن، نزد یک وکیل، یا هر شخص دیگری که صلاح می‌دانند، قرار دهند. مطمئن باشید، والدین یا عزیز سالخورده‌تان از انجام بی عیب و نقص این کارها شادمان و راضی خواهند بود.

د)کمک به سالمند برای برقراری روابط مناسب اجتماعی

با ورود به سنین پیری و از دست دادن خیلی از توانمندی‌ها، بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند تنها و منزوی زندگی کنند، و بسیاری دیگر نیز ممکن است از افسردگی رنج ببرند.

در این مورد نیز از سالمندتان مراقبت کنید و از این‌که آن‌ها به خوبی بتوانند با سایر آدم‌های موجود در دنیای‌شان ارتباط برقرار کنند، اطمینان حاصل کنید.

۱۲. مشغول نگه داشتن سالمند

بهترین راه برای اتصال مجدد سالمند به جهان خارج مشغول نگه داشتن وی به انجام فعالیت‌های اجتماعی مفید است. اکنون که دیگر سالمندان مجبور به کنترل فرزندان یا مدیریت حرفه‌شان نیستند، بسیاری از آن‌ها به دنبال فرصتی برای ملاقات با دیگران و کمک به آن‌ها هستند.

آن‌ها می‌توانند سال‌ها تجربه‌ و مهارت‌شان را به دیگران منتقل کنند. بسیاری از سالمندان انجام چنین کارهایی را به نشستن در خانه و گذراندن زمان به بطالت و تماشای تلویزیون ترجیح می‌دهند.

والدین یا عزیزان سالخورده‌تان نیز می‌توانند به برنامه‌های داوطلبانه ملحق شوند، یا به آموزش دانش و مهارت مورد نیاز به دیگران یا هر روش دیگری برای کمک به دیگران بپردازند.

متاسفانه، برخی از سالمندان ترجیح می‌دهند در خانه بمانند، و این تصمیم معمولا به بروز ناراحتی، افسردگی، و سایر امراض منجر می‌شود. دلیل این تصمیم معمولا احساس بی‌هدف بودن در زندگی است.

زندگی با پیری به اتمام نمی‌رسد؛ و این همان چیزی است که باید به سالمندان یاد داد.

۱۳. یافتن دوستان جدید

اگر بسیار مشغول هستید و نمی‌توانید به خوبی از والدین یا عزیزان سالخورده‌تان نگهداری کنید، یافتن دوستان جدید و ایجاد روابط دوستانه با آدم‌های هم سن می‌تواند برای سالمندان ایده‌ی خوبی باشد.

آن‌ها می‌توانند با دوستان‌شان قرار بگذارند و به باشگاه بروند، یا به انجام سرگرمی‌های مشترک بپردازند.

فعالیت‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی‌های دسته جمعی، انجام بازی‌های گروهی، خرید، یا گفتگو می‌تواند حال سالمندان را بهتر کند.

به خاطر داشته باشید، آدم‌ها در سنین پیری هیچ چیزی را به یک همراهی دوستانه و دلپذیر ترجیح نمی‌دهند. همه‌ی شما حتما سالمندان زیادی را در این وضعیت مشاهده کرده‌اید؛ حتما شما نیز این تجربه را داشته‌اید که سالمندان از شما می‌خواهند کنارشان بنشینید و با آن‌ها صحبت کنید.

گذشته از این‌ها، اگر سالمند همسر محبوب‌اش را نیز از دست داده باشد، زندگی‌اش به شدت سرد و پر از تنهایی می‌شود.

۱۴. غذا خوردن دسته جمعی

سالمندان به احتمال زیاد با پخت و پز به مشکل بر خواهند خورد، یا این‌که علاقه‌شان را به آشپزی از دست خواهند داد. این مسئله ممکن است به دلیل عدم علاقه، افسردگی، یا سایر مشکلات جسمی به وجود بیاید.

آیا درباره‌ی غذا خوردن‌های دسته جمعی که معمولا در مراکز نگهداری از سالمند اجرا می‌شود، چیزی شنیده‌اید؟ چنین مراسمی راهکار بسیار موثری برای سالمندانی خواهد بود که قادر نیستند برای خودشان آشپزی کنند.

به علاوه، آن‌ها در کنار دیگر آدم‌هایی که جایگاه و وضعیت مشابه‌ای با یکدیگر دارند، خوشحال‌تر خواهند بود.

ه)سایر نکات مراقبتی برای نگهداری از سالمند

۱۵. عشق ورزیدن به سالمند

علاوه بر تمام نکاتی که این مقاله درباره‌ی نگهداری از سالمند در خانه گفته شد، شما می‌توانید به والدین یا عزیزان سالخورده‌تان عشق بورزید و همیشه در کنارشان باشید. در غالب اوقات، جوان‌ترها به نیازهای جسمی و مادی سالمندان فکر می‌کنند؛ با این حال، غالبا نیازهای هیجانی، اجتماعی، یا روان‌شناختی‌شان نادیده گرفته می‌شوند.

۱۶. توجه به ناتوانی های فیزیکی

به خاطر داشته باشید، با افزایش سن، ممکن است شنوایی، بینایی، لامسه، و سایر حس‌ها به خوبی قبل کار نکنند، یا به تدریج رو به زوال بروند.

بنابراین، هنگامی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، کمی بلندتر حرف بزنید یا به اندازه‌ی کافی نزدیک‌شان بشوید. هم‌چنین، سالمندان به درد و تماس حساس‌تر می‌شوند – بنابراین، مراقب این مسئله نیز باشید.

۱۷. درک دردسرهای زندگی شان

در خصوص دردسرهای‌شان در زندگی، به ویژه با شروع روند از دست دادن حافظه یا کارکردهای بدنی، حساس‌تر و با احتیاط بیش‌تر رفتار کنید. این دردسرها برای خودشان ناراحت‌کننده‌تر و ناامیدکننده‌تر هستند. بنابراین، آن‌ها را درک کنید و با آن‌ها مهربان‌تر باشید.

۱۸. دوری از رفتارها و گفتارهای ناشایست

هم‌چنین، مشاهده‌ی این وضعیت که کودکان و نوه‌ها والدین یا عزیزان سالخورده‌تان را خسته‌کننده، پیر، و کسل‌کننده می‌خوانند و از آن‌ها دوری می‌کنند، برای آن‌ها بسیار ناراحت‌کننده و سخت است.

به همین صورت، وقتی والدین یا عزیزان سالخورده‌تان متوجه می‌شوند فرزندان و نوه‌هایی که در تمام طول زندگی‌شان از عشق و کمک‌ آن‌ها بهره‌مند بوده‌اند، گاهی اوقات علیه آن‌ها رفتار می‌کنند، بسیار ناراحت و افسرده می‌شوند.

۱۹. گفتن جملات دلگرم کننده

همیشه به یادتان بسپارید، آن‌ها والدین یا عزیزان سالخورده‌تان هستند و به اندازه‌ی کافی درد و ناراحتی دارند. آن‌ها با تغییرات کوچک و بزرگ زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، یا دچار بیماری و دیگر مشکلات جسمی و روحی هستند. فقط چند کلمه‌ی دلگرم‌کننده از جانب شما و چند لحظه گفتگو با آن‌ها می‌تواند به اندازه‌ی زیادی روحیه‌ و خلق‌شان را بهبود ببخشد.

این کار باعث شادی و افزایش عزت نفس‌شان می‌شود، و در صورت تجربه‌ی این عزت نفس، آن‌ها آدمهایی سازنده‌تر خواهند بود و حس بهتری نسبت به خودشان خواهند داشت.

تمام این اقدامات دلگرم کننده باعث می‌شوند آن‌ها مشکلات و نگرانی‌های‌شان را فراموش کنند و زندگی‌شان رنگین‌تر شود.

همه‌ی ما می‌دانیم، هر آن‌چه در زندگی داریم به خاطر عشق و محبت والدین و عزیزان سالخورده‌ی‌مان است، این طور نیست؟ آیا نگهداری درخور و شایسته‌ی آن‌ها در خانه درخواست بسیار سنگین و بی‌موردی است؟

بنابراین، به سوی والدین‌تان بشتابید و به آن‌ها عشق بورزید – به خاطر تمام عشق و کمکی که در تمام طول زندگی به شما کرده‌اند، اکنون دیگر نوبت شما است. با این کار شما بیش‌تر از آن‌ها خوشحال خواهید شد، و فراموش نکنید، آن‌ها همیشه در کنارتان نخواهند بود.

 

 

منبع: بازده


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب