حساسیت به بادام زمینی چگونه است؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ یکشنبه, 12 اسفند, 1397 / بدون نظر

حساسیت به بادام زمینی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابر این آلرژی به بادام زمینی، دارای علائم واکنشی خفیف یا شدید است. بادام زمینی یکی از شایع ترین علل واکنش های حساسیتی شدید می باشد حتی ذرات کوچک از بادام زمینی می تواند به اندازه کافی واکنش های آلرژیک ایجاد کند. کودکان بیشترین احتمال رنج از حساسیت به بادام زمینی دارند. اگر آلرژی غذایی در خانواده باشد خطر ابتلا به حساسیت بالا است.

شاید جالب باشد بدانید، بادام زمینی یک نوع غله است نه آجیل و حساسیت به آن به معنی حساسیت به آجیل های دیگر نیست و همچنین برخی افرادی که به بادام زمینی و کره ی آن حساسیت دارند ممکن است نسبت به روغن بادام زمینی واکنش آلرژیک نشان ندهند.

نشانه های حساسیت به بادام زمینی در کودکان و بزرگسالان

 • آبریزش بینی
 • واکنش های پوستی مانند تاول، قرمزی یا تورم
 • خارش یا سوزش دهان و گلو
 • مشکلات گوارشی مانند اسهال، گرفتگی معده، حالت تهوع یا استفراغ
 • تنگی نفس و خس خس سینه
 • شوک آنافیلاکسی

علائم شوک آنافیلاکسی ناشی از حساسیت بادام زمینی

 • انقباض کیسه های هوایی
 • تورم گلو و تنگی نفس
 • افت شدید فشار خون (شوک)
 • رنگ پریدگی و کبود شدن لب ها
 • تپش قلب
 • سردرد، سرگیجه و از دست دادن آگاهی

دلایل حساسیت به بادام زمینی

آلرژی بادام زمینی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه پروتئین های بادام زمینی را به عنوان آلرژن شناسایی می کند و برای مقابله با آن ها آنتی بادی هایی را در جریان خون آزاد می کند.

توجه داشته باشید که شایع ترین علت واکنش آلرژیک نسبت به بادام زمینی خوردن آجیل یا کره بادام زمینی و مواد غذایی حاوی آن می باشد. همچنین تماس پوستی و استنشاق بوی بادام زمینی (بوی اسپری و روغن بادام زمینی) هم در برخی افراد می تواند باعث آلرژی و حساسیت شود.

عوامل خطر حساسیت به بادام زمینی

سن : آلرژی و حساسیت غذایی و از جمله حساسیت به بادام زمینی در نوزادان و کودکان شایع تر می باشد چون سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.

حساسیت قبلی به بادام زمینی : افرادی که در دوران کودکی به بادام زمینی حساسیت دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که در بزرگسالی هم علائم حساسیت را نشان دهند.

حساسیت دیگر اعضای خانواده : اگر یکی از اعضای خانواده به بادام زمینی آلرژی داشته باشد، احتمال اینکه شما هم دچار آن شوید، بیشتر است.

آلرژی ها غذایی دیگر : افرادی که آلرژی غذایی دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که به بادام زمینی هم حساسیت داشته باشند.

اگزما : احتمال ابتلا به حساسیت بادام زمینی درافراد مبتلا به بیماری درماتیت آتوپیک (اگزما) بیشتر است.

تشخیص آلرژی به بادام زمینی

تست پوست آلرژی

مقدار کمی از مواد غذایی آلرژی زا از جمله بادام زمینی بر روی پوست شما قرار می گیرد، اگر به آن ماده ی غذایی حساسیت داشته باشید، علائمش بر روی پوست ظاهر می شود.

آزمایش خون

در آزمایش خون با بررسی مقدار آنتی بادی های ایمونوگلوبولین ای (IgE) که سیستم ایمنی بدن نسبت به مواد غذایی خاصی مانند بادام زمینی ترشح می کند، آلرژی و حساسیت به آن تشخیص داده می شود.

راه های درمان حساسیت به بادام زمینی

درمان قطعی برای آلرژی به بادام زمینی وجود ندارد، اما محققان در حال مطالعه بر روی روش ایمونوتراپی آلرژی هستند؛

در این روش به کودکان مبتلا به حساسیت بادام زمینی، غذا های حاوی بادام زمینی را در مقادیر بسیار کم می دهند و هر بار این مقدار را افزایش می دهند تا بدن به آن عادت کند. ناگفته نماند که این روش هنوز توسط FDA تایید نشده است.

پیشگیری از مسمومیت با بادام زمینی

از مصرف و تماس با آجیل، کره و روغن بادام زمینی و همچنین مواد غذایی حاوی بادام زمینی (انواع سس سالاد، برخی کیک ها، شیرینی ها، غلات صبحانه، دسر، بستنی و غذای حیوانات) اجتناب کنید و همیشه برچسب مواد غذایی را با دقت بررسی کنید.

اگر کودک شما به بادام زمینی حساسیت دارید، همه ی آشنایان و همچنین کارکنان مدرسه را از این موضوع با خبر کنید، آمپول اپی نفرین را همیشه در وسایل کودک خود به همراه داشته باشید و همچنین از دستبند یا گردنبند مخصوص آلرژی غذایی (نوع آلرژی را بر روی آن می نویسند) برای کمک به کارکنان اورژانس استفاده کنید.

بعد از مسمومیت با بادام زمینی چه کنیم؟

اگر دچار واکنش آلرژیک و حساسیت با بادام زمینی شدید هر چه سریع تر به اورژانس و پزشک مراجعه کنید تا با تزریق یک آمپول اپی نفرین جلوی واکنش های شدید تر گرفته شود.

فراموش نکنید که اگر به بادام زمینی حساسیت دارید، باید همیشه آمپول اپی نفرین را همراه خود داشته باشد.

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب