روش های کاهش وزن دائمی

پست شده بوسیله zinati در تاریخ جمعه, 10 اسفند, 1397 / بدون نظر
یکی از بهترین روش های لاغری دائمی بدون بازگشت، که این روزها، بیشتر زنان و مردان از آن بهره می برند، و نتایج عالی از آن می گیرند، برنامه تغییر سبک تغذیه بر اساس قوانین وجود انسان است. در واقع کاهش وزن ولاغری با تغییر سبک زندگی شکل می گیرد. و این روند با تغییر خود فرد آغاز می شود.
چاقی شکل بیرونی یک مشکل است. ولی ریشه آن در جای دیگر است. ریشه ای عمیق تر از چیزی که شما در ظاهر می بینید. در واقع، مشکل در درون است. انسان یک موجود چند بعدی و بهم پیوسته است. همه اجزائ وجودیش به هم مرتبط هستند. جسم، ذهن و احساساتش بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند. فقط یک راه حل همه جانبه برای لاغری و کاهش وزن، می تواند راه حل مشکل چاقی باشد. با خودآگاهی می توان قوانین ذهن و جسم را شناخت و تنها بر اساس قوانین وجودمان غذا بخوریم و لذت ببریم. جهل ما نسبت به وجودمان است که موجب چاقی شده است. ناآگاهی ما نسبت به غذاست که، غذا را چاق کننده می دانیم. وگرنه غذا فقط غذاست.

این نوشتار بهترین و کامل‌ترین فهرست از نکات علمی درباره کاهش وزن دائمی و سریع که به خوبی وزن اضافی‌ را از شما دور می‌کند آمده است.

۱. برای کاهش وزن دائمی صبحانه‌ی کامل و زیاد بخورید

آری – شاید بالغ بر یک میلیون بار این مطلب را شنیده باشید که باید روزتان را با یک صبحانه‌ی متعادل آغاز کنید. اگرچه، شایسته‌ است این نصیحت را بارها و بارها تکرار کنیم. طبق مطالعه‌ای که در کالج سلطنتی لندن به عمل آمد، مراکز پاداش در مغزِ شرکت‌کنندگانی که صبحانه را جدی نمی‌گرفتند، با مشاهده‌ی تصاویر خوراکی‌های پر کالری فعال می‌شدند؛ یعنی این‌که، اگر به راحتی از خیر صبحانه بگذرید، بعدا در طول روز بیش‌تر در معرض وسوسه‌ی مصرف تنقلات ناسالم قرار می‌گیرید. به علاوه، مطالعه‌ای در ۲۰۱۳ دریافت میزان ترشح  گرلینهورمون گرسنگی، در بدن زنانی که صبحانه‌ی فراوانی نوش جان می‌کنند نسبت به آن‌هایی که صبحانه‌ی اندکی می‌خورند، بسیار کم‌تر است.

۲. صبحانه را با یک خوراکی شیرین به پایان برسانید

سعی کنید وعده‌ی غذایی صبحگاهی‌تان را با یک دسر به پایان برسانید – آری، جای تعجب ندارد. طی مطالعه‌ای که در مرکز پزشکی دانشگاه تل‌آویو به عمل آمد، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه صبحانه‌ای با ۳۰۴ کالری و ۱۰ گرم کربوهیدرات مصرف کردند، در حالی‌که به گروه دوم صبحانه‌ای با ۶۰۰ کالری و ۶۰ گرم کربوهیدرات داده شد که شامل شیرینی‌جات کوچکی نظیر شکلات، دونات، بیسکوییت یا کیک بود. تا نیمه‌ی راهِ این مطالعه‌ی ۸ ماهه، هر یک از اعضای هر دو گروه به طور متوسط حدود ۱۵ کیلوگرم لاغرتر شدند.

اگر چه در پایان، وزن گروه کم کربوهیدرات حدود ۱۰ کیلوگرم بازگشت؛ در حالی‌که گروهی که روزانه ۶۰ گرم کربوهیدرات مصرف می‌کردند حدود ۷ کیلوگرم دیگر نیز وزن لاغرتر شدند. به گفته‌ی پژوهشگران،‌ آن‌هایی که در پایان وعده‌ی صبحانه‌شان دسر می‌خوردند کم‌تر دچار گرسنگی و ولع می‌شدند، و راحت‌تر می‌توانستند با مصرف حداقل کالری مورد نیاز، روزشان را به پایان برسانند.

۳. برای کاهش وزن دائمی روزانه ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید

سعی کنید مصرف فیبرتان را بالاتر ببرید – نتیجه‌ی این روش دقیقا به خوبیِ رعایت یک رژیم غذایی سخت و سفت خواهد بود. طی مطالعه‌ای در انجمن قلب آمریکا، یک گروه از شرکت‌کنندگان به رعایت یک رژیم غذایی سخت و سفت با میزان مصرف مواد مغذی کنترل‌شده و اعمال محدودیت بر مصرف کالری، قند، و چربی اشباع مجبور شدند، در حالی که برای گروه دیگر فقط یک هدف تعیین شد: مصرف ۳۰ گرم فیبر در هر روز. در پایان این مطالعه‌ی ۳۰ ماهه، وزن اعضای هر دو گروه کاهش و وضعیت سلامت قلب شان بهبود یافت؛ و نتیجه آن‌که، به آسانی می‌توان با افزایش مصرف فیبر به کاهش وزن دست یافت.

۴. از مصرف هر نوع نوشیدنی به جز آب، چای، یا قهوه دست بکشید

نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌ها مایعاتی اساسا شیرین هستند: آن‌ها حاوی بیش از ۱۸ قاشق چای‌خوری شکر هستند و در هر وعده‌ی مصرف نیم لیتری از آن‌ها متجاوز از ۲۴۰ کالری وجود دارد؛ و بدتر آن‌که، از ارزش غذایی خاصی هم برخوردار نیستند. متخصصان نوشابه‌های گازدار را یکی از مهم‌ترین عوامل همه‌گیری چاقی مفرط می‌دانند. هم‌چنین، آن‌هایی که نوشابه‌های رژیمی می‌نوشند نیز از این خطرات در امان نیستند. مطالعه‌ای در نشریه‌ی اوبیسیتی (چاقی مفرط) به این نکته دست یافت؛ افرادی که نوشابه‌های رژیمی می‌نوشند بیش از دیگران در معرض تجمع درصد بالایی از چربی در شکم‌شان قرار دارند. پژوهشگران معتقدند مصرف‌کنندگان نوشابه‌های رژیمی با این پندار که کالری کم‌تری وارد بدن‌شان می‌شود، در مصرف این نوشابه‌ها زیاده‌روی می‌کنند.

۵. برای کاهش وزن دائمی فریزرتان را پر از سبزیجات کنید

سبزیجات تازه و فصلی بیش‌ترین مقدار مواد مغذی را برای‌تان به ارمغان می‌آورند، ولی سبزیجات یخ‌زده هم چیزی از آن‌ها کم ندارند. این سبزیجات به سرعت پس از آن‌که کاملا آماده‌ی برداشت شدند، جمع‌آوری و منجمد می‌شوند؛ و با این ‌کار بسیاری از مواد مغذی‌شان کاملا حفظ می‌شود. نگهداری سبزیجات در فریزر مصرف این خوراکی‌های بسیار سالم را حتی از سفارش تلفنی پیتزا نیز برای‌تان آسان‌تر می‌کند.

۶. مصرف گوشت را کاهش دهید

طبق مطالعه‌ای در ۲۰۱۳ که در مجله‌ی آمریکایی تغذیه و رژیم‌های غذایی به چاپ رسید، گیاه‌خواران عموما لاغرتر و سالم‌تر از گوشت‌خواران هستند. با این‌که گیاه‌خواری صِرف شاید برای‌تان آن‌چنان امکان‌پذیر نباشد، ولی یکی از راه‌های کاهش تاثیر چاق‌کنندگی غذاها، استفاده از پروتئین‌های گیاهی به جای برخی گوشت‌ها است. به عنوان نمونه، هر وعده‌ی مصرف لوبیا سیاه ۱۵ گرم پروتئین همراه دارد؛ هم‌چنین قارچ‌ها دارای طعم قوی اومامی هستند و می‌توانند جایگزین نیمی از گوشت قرمز مورد استفاده در بیش‌تر غذاها باشند.

۷. برای کاهش وزن دائمی لبنیات را دریابید

رژیم غذایی سرشار از لبنیات بدن‌تان را مملو از کلسیم و ویتامین D می‌کند؛ این دو ماده‌ی مغذی به تقویت ماهیچه‌ها در بدن کمک می‌کنند – و در نتیجه، باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شوند. به علاوه، هورمون کلسیتریول به ذخیره‌سازی کلسیم کمک و استخوان‌ها را قوی‌تر می‌کند، و هم‌زمان باعث می‌شود سلول‌های چربی کم‌تری به قند تبدیل شوند؛ به علاوه، چربی‌های بیش‌تری را نیز می‌سوزاند.

۸. میزان پروتئین مصرفی‌تان را افزایش دهید (البته زیاده‌روی هم نکنید)

زنان روزانه حدود ۴۶ گرم پروتئین نیاز دارند (مردان، ۵۶ گرم)؛ و اگر می‌خواهید وزن‌تان را تحت کنترل قرار دهید، تامین این میزان پروتئین بسیار حائز اهمیت است. نسبت به چربی یا کربوهیدرات‌ها، بدن‌تان برای هضم پروتئین به زمان و انرژی بیش‌تری نیاز دارد؛ بنابراین، مدت زمان بیش‌تری احساس سیری می‌کنید و هم‌چنین، در طول فرایند جذب این مواد مغذی کالری بیش‌تری می‌سوزانید. البته با وجود تمام این‌ها، نباید در مصرف پروتئین زیاده‌روی کنید – در این صورت، پروتئین اضافه در بدن‌تان به شکل چربی ذخیره می‌شود.

۹. برای کاهش وزن دائمی قهوه‌ی تلخ بنوشید

قهوه‌ی صبحگاهی تنها به درد بیدار نگه داشتن‌تان نمی‌خورد؛ زیرا برا اساس مطالعه‌ای که در مجله‌ی آمریکایی تغذیه‌ی بالینی به چاپ رسید،  نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند سوخت و ساز بدن‌تان را برای مدت ۳ ساعت به سرعت تا ۱۲ درصد افزایش دهد.

البته باز هم، هرگز در نوشیدن قهوه زیاده‌روی نکنید – متخصصان برای زنان متوسط مصرف بیش از ۳ فنجان قهوه را در روز توصیه نمی‌کنند.

۱۰. پسته را در فهرست تنقلات‌تان قرار دهید

خوراکی‌هایی که به پوست کندن، باز کردن، یا شکستن نیاز دارند – مانند پسته – سرعت خوردن‌تان را به اجبار کاهش می‌دهند، و به طول کلی می‌توانند میزان مصرف‌تان را نیز کاهش دهند. به علاوه، یک وعده‌‌ی مصرف به اندازه‌ی ۲۸ گرم پسته حاوی ۶ گرم پروتئین و ۳ گرم فیبر و تنها ۱۵۹ کالری است.

۱۱. در هر وعده‌ی غذایی از چربی تک اشباع‌نشده استفاده کنید

دیگر ترس از همه‌ی‌ انواع چربی‌ها متعلق به گذشته‌ها است. در حقیقت، اسیدهای چرب تک اشباع‌نشده نه تنها چاق‌تان نمی‌کنند، بلکه به کاهش وزن نیز کمک می‌کنند. پژوهشگران از گروهی از زنان خواستند به رژیم غذایی‌ با ۱۶۰۰ کالری سرشار از چربی‌های تک اشباع نشده روی بیاورند؛ این شرکت‌کنندگان فقط در طول ۴ هفته یک‌سوم از چربی‌های شکم‌شان را از دست دادند. یک مشت آجیل روی سالادتان بریزید، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را به سبزیجات بخارپزشده‌تان بیفزایید، یا به همراه صبحانه پوره‌ی آووکادو نوش جان نمایید.

۱۲. مراقب میزان اضافی قند مصرفی‌تان باشید

احتمالا میزان قند مصرفی‌تان بیش‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. یک فرد متوسط روزانه ۲۲ قاشق چای‌خوری قند یا شکر مصرف می‌کند – بیش از سه برابر میزان توصیه‌شده از جانب انجمن قلب آمریکا. این سم سفید معمولا به بسیاری از غذاهایی اضافه می‌شود که حتی مزه‌ی شیرین هم ندارند؛ مثلا نان‌ها، طعم‌دهنده‌ها، و سس‌ها. برچسب روی خوراکی‌ها را با دقت بخوانید: تمامی مواد تشکیل‌دهنده‌ی خوراکی‌ها به همراه میزان هر یک از آن‌ها روی برچسب محصولات نوشته شده است؛ بنابراین، اگر قند موجود در هر خوراکی کمی بالا باشد، بهتر است آن را به قفسه برگردانید.

۱۳. همیشه انباری از کنسرو ماهی تن در خانه داشته باشید

این ماده‌ی غذایی که در آشپزخانه و انباری هر خانه‌ای یافت می‌شود، خوراک رویایی هر شخصی است که به دنبال رعایت رژیم‌های غذایی موثر باشد. یک وعده‌ی مصرف به اندازه‌ی ۸۵ گرم ماهی تن حاوی ۲۵ گرم پروتئین است که باعث می‌شود دیرتر احساس گرسنگی کنید؛ و در عین حال، تنها ۱۵۷ کالری وارد بدن‌تان می‌کند. می‌توانید با افزودن ماهی تن کنسرو شده به سالاد یا پاستای‌تان آن‌ها را غنی‌تر کنید، یا آن را به همراه چند کراکر نوش جان نمایید تا علاوه بر مصرف میان‌ وعده‌ای سالم، خودتان را تا وعده‌ی غذایی بعدی کاملا سیر نگه دارید.

۱۴. هرگز از مصرف اسفناج کوتاهی نکنید

اسفناج و دیگر سبزیجاتی که برگ‌های تیره دارند سرشار از منیزیوم هستند؛ منیزیوم در تنظیم بیش از ۳۰۰ عملکرد بدن نقش دارد. مطالعه‌ای در ۲۰۱۳ نشان داد آدم‌هایی که منیزیوم بیش‌تری مصرف می‌کنند سطح قند خون و انسولین پایین‌تری دارند؛ و همین عامل، نقش مهمی در تناسب وزن‌شان ایفا می‌کند.۱۵. برای کاهش وزن دائمی خودتان را به ماهی ببندید

اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در سالمون، تن، هرینگ و ماهی‌های دیگر می‌توانند توانایی سوخت چربی را در بدن‌تان افزایش دهند. این چربی‌ها که برای قلب بسیار مفید هستند قند خون را متعادل می‌کنند و باعث کاهش التهاب در بدن‌ می‌شوند؛ و به این ترتیب، به تنظیم سوخت و ساز کمک می‌کنند.

۱۶. پیش از خوردن ساندویچ، سوپ نوش جان کنید

طبق نتایج مطالعه‌ای در ۲۰۰۷ که در مجله‌ی اَپِتایت به چاپ رسید، آدم‌هایی که هنگام ناهار قبل از هر چیز سوپ می‌خورند،‌ می‌توانند ۲۰ درصد از مجموع کالری دریافتی‌شان را کاهش دهند. در این مطالعه به نوع سوپ اشاره نشده است – به طور کلی هر نوع سوپ می‌تواند به مصرف کالری‌های کم‌تر منجر شود. با وجود این، بهترین گزینه‌تان می‌تواند سوپ آبکی و مملو از سبزیجاتی باشد که میزان فیبر بیش‌تری وارد بدن‌تان کند. به عنوان نمونه می‌توانید سوپ نودل مرغ با اسفناج را نوش جان کنید.

 

منبع: بازده


دسته بندی شده در : كاهش وزن
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب