سیگار کشیدن ، باعث کند ذهنی می شود

پست شده بوسیله zinati در تاریخ جمعه, 3 اسفند, 1397 / بدون نظر

تحقیقات نشان می دهد ۱۰۰ ماده شیمیایی از ۶۰۰ ماده شیمیایی موجود در سیگار دارای تاثیر سمی مرگبار بر بدن انسان، بخصوص سیستم عصبی، هستند. نیکوتین موجود در سیگار در مدت کمتر از ۸ ثانیه بعد از استنشاق به مغز می رسد. از آنجائیکه ساختار شیمیایی آن تقلید از یک انتقال دهنده عصبی موسوم به استیل کولین است، نیکوتین چندین گیرنده خاص را که حرکات عضلانی، حافظه، تنفس و تحریک پذیری عصبی را کنترل می کند، تحریک می نماید.

مصرف دخانیات برای آنها که بالای 50 سال سن دارند، می تواند روند سقوط راندمان مغزی را به شدت کاهش دهد. نتایج آزمایشات جدید نشان داده اند که افراد سیگاری نتیجه ضعیف تری در آزمایشات حافظه نسبت به سایر افراد از خود به جا گذاشته اند.

تحقیقی که طی 4 سال بر روی افراد سیگاری انجام شد، نشان داد که آنها قدرت طرح و برنامه ریزی را به واسطه مصرف سیگار از دست می دهند و حتی برخی از آنها در به یادآوری کلمات دچار مشکل می شوند و برخی دیگر هم در مدیریت امور روزانه به سبب فراموش کاری دچار بحران می گردند.
دانشمندان موسسه ELSA بیش از 8000 نفر را در تحقیقاتی 4 و 8 ساله مورد بررسی قرار دادند که متوجه شدند عادت به سیگار کشیدن تاثیر مخرب بیشتری در افراد بالای 50 سال دارد و در افت ذهنی آنها موثر است.

همچنین کشف شده که فشار خون بالا و ریسک سکته قلبی، نسبت مستقیم با حافظه ضعیف و راندمان پایین مغز دارد. ضمن اینکه طی تحقیق 8 ساله نیز آنها دریافتند که اضافه وزن نیز رابطه نزدیکی با کندذهنی افراد دارد.

به گفته سرپرست تیم، دکتر الکس درگان از کالج سلطنتی لندن، با افزایش سن میان افراد، قدرت ادراک مغز کاهش می یابد و این موضوع در زندگی روزمره بسیاری از افراد تداخل به وجود می آورد. افراد مسن تر فراموشکار می شوند و حتی کارهای روزمره شان را بیشتر از سایر افراد از یاد می برند.

نتایج تحقیق دانشمندان نشان می دهد که فشار خون بالا در مدت زمان طولانی، بر روی راندمان مغز تاثیر می گذارد. وی افزود که تحقیقات ما نشان می دهد که زوال شناختی و کاهش راندمان مغز می تواند دلایل چند گانه داشته باشد.

جسیکا اسمیت از انجمن آلزایمر می گوید: همه ما می دانیم که استعمال دخانیات، فشارخون بالا، کلسترول زیاد و اضافه وزن برای قلب ما مضر است. این تحقیق شواهد زیادی را به این موضوع اضافه می کند که این موارد برای مغز ما هم مشکل ساز هستند. در واقع یک نفر از هر سه نفر در سنین بالای 65 سال، به جنون مبتلا می شوند و این در حالیست که می توان برای کاهش ریسک این موضوعات دست به کار شد. داشتن یک رژیم غذایی و وزن متناسب، انجام تمرینات ورزشی به صورت مداوم، بررسی میزان فشار خون و کلسترول و عدم استعمال دخانیات، همه و همه می تواند شما را از گزند این دست از بیماری های مغزی نجات دهند.

دکتر سیمون ریدلی از انجمن خیریه تحقیقات آلزایمر در انگلستان می گوید: تحقیقات مرتبا استعمال دخانیات و فشار خون بالا را با امراض مغزی و جنون مرتبط می دانند و این تحقیق نیز بر این موضوع صحه گذاشت.

زوال شناختی مغز با گذشت زمان و افزایش سن می تواند به جنون تبدیل شود و یافتن ریشه عوامل این افول برای درمان و جلوگیری از این وضعیت جدی و ضروری است.

 

منبع: بازده


دسته بندی شده در : موفقيت و آرامش
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب