عوارض عمل لیپوساکشن

پست شده بوسیله zinati در تاریخ یکشنبه, 12 اسفند, 1397 / بدون نظر

لیپوساکشن (liposuction) یک جراحی زیبایی برای از بین بردن توده های چربی در افراد چاق می باشد. جراحی لیپوساکشن که شامل خارج کردن چربی با استفاده از کانولای متصل به پمپ تخلیه کننده است، دارای عوارض بسیار زیادی می باشد.

لیپوساکشن با وجود تمام مزایایی که دارد، مانند هر عمل جراحی دیگر با عوارض جانبی احتمالی نیز همراه است که در این مقاله به آن می پردازیم.

عوامل خطرزای لیپوساکشن

عواملی که اثر منفی در لیپوساکشن داشته و ریسک عمل را افزایش می دهند عبارتند از:

1. لیپوساکشن بیش از حد

لیپوساکشن بیش از حد و انجام دو یا چند عمل جراحی – همزمان با لیپوساکش در یک روز – مهم ترین عوامل افزایش خطرات لیپوساکشن می باشند.

از آن جا که بدن انسان قادر به تحمل آسیب و زخم ناشی از جراحی تا حد معینی می باشد بنابراین در صورتی که قصد انجام لیپوساکشن در نواحی وسیعی از بدن را دارید حتما پس از مشورت با پزشک، عمل را به چند بخش تقسیم کنید به طوری که بین هر دو عمل مدت 3 یا 4 هفته فاصله باشد.

برخی افراد عمل جراحی سینه، لیفتینگ صورت یا جراحی لیزر را به همراه لیپوساکشن در یک روز انجام می دهند که این کار هرگز توصیه نمی شود.

2. سیگار کشیدن

معمولا پزشک جراح توصیه اکید می کند که دو هفته قبل و بعد از عمل لیپوساکشن از استعمال سیگار اجتناب شود زیرا استعمال دخانیات مدت زمان بهبودی پس از عمل را افزایش داده و زخم به سختی درمان خواهد شد.

3. سابقه پزشکی خاص

افرادی که سابقه مشکلات انعقاد خون مانند لخته شدن خون و خونریزی های شدید، مشکلات قلبی، تشنج، آمبولی ریه یا بیماری های سیستم ایمنی دارند بیشتر از سایرین در معرض عوارض احتمالی لیپوساکشن قرار دارند.

4. مصرف داروهای خاص

لیپوساکشن برای افرادی که داروهایی مانند وارفارین (داروی رقیق کننده خون)، داروهای ضد التهاب یا آسپرین مصرف می کنند توصیه نمی شود زیرا این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهند.

5. سن

هرچه سن فرد کمتر باشد نتایج بهتری از لیپوساکشن به دست خواهد آمد . افراد بالای 40 سال بیشتر از سایرین در معرض افتادگی و ایجاد چین و چروک پوست بعد از لیپوساکشن قرار دارند.

اگرچه در برخی موارد نتیجه بیمار به قدری از تناسب اندام ناشی از لیپوساکشن رضایت خواهد داشت که تغییر رنگ یا ظاهر شدن چین و چروک روی پوست برایش چندان اهمیتی ندارد.

عوارض و خطرات عمومی لیپوساکشن

لیپوساکشن در حالت عادی، جراحی کم خطری است، اما مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است عوارض احتمالی به همراه داشته باشد که برخی از جدی ترین این عوارض که معمولا نادر هستند به صورت زیر می باشد:

1. لخته شدن خون در ریه

این عارضه ممکن است به دلیل بیهوشی عمومی، لیپوساکشن بیش از حد یا چاقی شدید رخ می دهد.

2. عفونت

عفونت لیپوساکشن بسیار نادر است. عواملی مانند عدم بهداشتی بودن وسایل جراحی یا لیپوساکشن به کمک اولتراسوند خطر بروز عفونت را افزایش می دهد.

3. هماتوم و سروما

به خونریزی و جمع شدن خون در نواحی بیرون رگ ها و زیر پوست هماتوم گفته می شود و سروما تجمع مایع شبه آب در زیر پوست می باشد که ممکن است پس از لیپوساکشن رخ دهد.خطر بروز این عوارض با چاقی، لیپوساکشن بیش از حد، استفاده از کانولا بزرگ یا لیپوساکشن با التراسوند افزایش می یابد.

4. آسیب عصبی

احتمال آسیب دائمی عصب ها در لیپوساکشن تامسنت بسیار کم و در لیپوساکشن التراسوند تا حدی وجود دارد. لازم به ذکر است آسیب عصبی از عوارض شناخته شده هر عمل جراحی می باشد.

5. تورم یا ادما

تورم موقت نواحی تحت لیپوساکشن، بخش طبیعی روند بهبودی است و معمولا طی 4 تا 12 هفته برطرف می شود. بعد از بخیه زدن زخم، مقداری مواد ملتهب کننده در زیر پوست باقی می ماند که احتمال تورم پوست بعد از جراحی را افزایش خواهد داد. گاهی تورم به قدری زیاد می شود که لازم است مایع زیر پوست با سوزن (توسط پزشک) خارج شود.

6. بافت مردگی پوست

بافت مردگی پوست (نکروز پوست) یا مرگ سلول های پوستی در یک ناحیه ممکن است به دلیل آسیب های حرارتی ناشی از سوختگی یا سرمازدگی، عفونت و یا آسیب عروق خونی اکسیژن رسان رخ دهد. عواملی مانند آسیب پوست ناشی از استفاده از کانولا، لیپوساکشن التراسوند و نوع نادری از عفونت باکتریایی خطر بروز نکروز پوستی را افزایش می دهند.

7. ادما ریوی

استفاده بیش از حد از مایعات درون وریدی – حین یا بعد از لیپوساکشن – ممکن است باعث انباشتگی شدید مایع در ریه ها شده و در موارد حاد می تواند به مرگ منجر شود. لازم به ذکر است استفاده از مایعات درون وریدی ضروری نمی باشد و در لیپوساکشن تامسنت استفاده نمی شود زیرا طی این عمل مقدار زیادی مایعات بی هوشی موضعی و رقیق شده به زیر پوست تزریق می شود و نیازی به تزریق مایعات دیگر نمی باشد.

8. واکنش های آلرژیک یا مسمومیت

این عارضه ممکن است به دلیل حساسیت به داروها چه در بیهوشی موضعی یا عمومی – در حین یا بعد از عمل – رخ دهد.

9. مرگ

آمار به دست آمده در سال 2000 نشان داد میزان مرگ و میر در لیپوساکشن سنتی که تحت عمل بیهوشی عمومی انجام می شد حدود 1 در 5 هزار مورد بوده است. بررسی های اخیر نشان داده میزان مرگ و میر در لیپوساکشن تحت بیهوشی موضعی بسیار کمتر است و طی مطالعه انجام شده روی 65 هزار مورد عمل لیپوساکشن، مرگ و میر گزارش نشده است.

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب