مصرف زیاد ویتامین D چه عوارضی دارد؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ چهارشنبه, 15 اسفند, 1397 / بدون نظر

کمبود ویتامین D شایع است و تخمین زده می شود که از ھر چھار نفر، سه نفر به کمبود ویتامین دی مبتلا ھستند. پس استفاده از مکمل این ویتامین، چیز بدی نیست. اما اگر روزانه بیش از حد آن سمی است و منجر به ورود کلسیم زیاد به خون و ضعف استخوان ھا، سنگ کلیه، حالت تھوع، مشکلات کلیوی و رسوب کلسیم در بافت ھای نرم بدن می شود.

راشیتیسم و استئومالاسی از عوارض کمبود ویتامین D و اختلالات کلیوی از عوارض مصرف بالای این ویتامین هستند.

سجاد محمد زاده متخصص تغذیه گفت: ویتامین D از مواد مغذی بسیار مفید است که بدن انسان نیاز جدی به آن داشته و درصورت کمبود این ویتامین، عوارض و نارسایی‌های مختلفی در انتظار فرد خواهد بود.

وی با بیان اینکه نیاز به “ویتامین “D به طور طبیعی با اثر نور خورشید بر روی پوست تامین می‌شود، تصریح کرد: البته نباید تنها به دریافت “ویتامین D” از طریق نور خورشید اکتفا کرد و از مواد غذایی حاوی این ویتامین نیز باید بهره کافی را برد.

محمد زاده اظهار داشت: در مناطقی که نور خورشید کم است، تشکیل “ویتامین “D ممکن است کافی نباشد، لذا باید از منابع غذایی حاوی این ویتامین به ویژه جگر، تخم مرغ، کره، شیر غنی شده و روغن‌ ماهی استفاده کرد.

وی گفت: کمبود “ویتامین D” در بدن، عوارض مختلفی به همراه دارد که راشیتیسم و استئومالاسی ( از مشکلات استخوانی) از مهمترین آنهااست.

محمد زاده با اشاره به اینکه باید مراقب بود که ویتامین D دریافتی بیش از اندازه نباشد، تاکید کرد: اگر چه کمبود “ویتامین D” مشکلات و عوارض زیادی به همراه دارد، اما مصرف بالای این ویتامین نیز می‌تواند موجب بروز اختلالات و عوارض مختلفی مانند اختلالات کلیوی شود.

وی یادآور شد: مسمومیت، ضعف، خستگی، سردرد، تهوع، استفراغ و هیپرکلسمی از دیگر علائم و عوارض مصرف بیش از اندازه ویتامین D است.

محمد زاده خاطر نشان کرد: به علت عوارض مصرف بالای “ویتامین D “و بالا بودن احتمال مسمومیت در نتیجه استفاده از دورهای بالای این ویتامین، باید مصرف ویتامین D به صورت‌ متعادل بوده تا خطر بروز عوارض و مشکلات احتمالی بر طرف شود.

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب