عوارض و مضرات ورزش شنا برای بدن

پست شده بوسیله zinati در تاریخ دوشنبه, 13 اسفند, 1397 / بدون نظر

یک پنجم شناگران در آب استخر ادرار می کنند اگر فکر می کنید  سوزش چشم هایتان در آب استخر به دلیل وجود کلر در آن است،اشتباه می کنید حقیقت این است که این سوزش چشم در اثر ترکیب شدن ادرار با کلر در آب و تولید یک ماده شیمیایی به وجود می آید. ادرار کردن در استخر، حتی در مقادیر بسیار کم نیز منجر به تولید مواد شیمیایی سمی در آب می‌شود.

تحقیقات نشان داده که در بیشتر استخر های عمومی، آب حاوی مقادیر بالای ادرار، بزاق دهان و حتی مدفوع است که خطر ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهند.

البته شنا کردن در آب دریاچه ها، دریاها و حتی اقیانوس ها نیز می تواند زمینه ساز بسیاری از بیمارها باشد که در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

1. کمردرد و زانو درد

زیاده روی در ورزش شنا از جمله شنای پروانه ممکن است خطر ابتلا به دیسک کمر، کمر درد و درد شانه را افزایش دهد. همچنین شنای قورباغه ممکن است باعث درد مچ پا شده و شنای آزاد و کرال هم می تواند باعث زانو درد شود.

2. بانوان در دوران قاعدگی و بارداری

متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران قاعدگی و پریودی، از شنا کردن اجتناب کنند؛ شنا کردن در دوران قاعدگی خطر ابتلا به عفونت واژن را افزایش می دهد.

زنان باردار بهتر است از تمیز بودن آب استخری که در آن شنا می کنند، مطمئن باشند، چون کلر و مواد شیمیایی موجود در آب استخر خطر ابتلا به عفونت واژن در دوران بارداری را هم افزایش می دهد.

علاوه بر این کلر موجود در آب ممکن است باعث جهش های ژنی شده و خطر ابتلا به سرطان در جنین و زنان باردار را افزایش دهد.

3. آسم و مشکلات تنفسی در کودکان و بزرگسالان

امروزه بیشتر استخر ها در ایران، از گاز کلر برای از بین بردن باکتری های بیماری زای موجود در آب استفاده می کنند.

یک تحقیق در سال 2003 نشان داده که کلر باعث تحریک ریه ها شده و خطر ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی به ویژه در کودکان که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، را افزایش می دهد.

4. بیماری لژیونر

بیماری لژیونر، نوعی سینه پهلو یا ذات الریه است که در اثر ورود باکتری لژیونلا در بدن ایجاد می شود و با علائم سرفه، تنگی نفس، تب بالا، درد عضلانی و سردرد تشخیص داده می شود.

یکی از مهم ترین علل ابتلا به این بیماری، استنشاق باکتری ها در آب و بخار آب موجود در استخر های عمومی است.

5. آلرژی و حساسیت پوستی

جذب کلر توسط پوست می تواند در برخی افراد باعث آلرژی و حساسیت پوستی شود که به صورت خارش و جوش ظاهر می شود.

6. قارچ پای ورزشکار

استخر های شنای عمومی، خطر ابتلا به بیماری های مسری را افزایش می دهند؛ یکی از بیماری های مسری در شناگران، قارچ پای ورزشکار است که نوی بیماری قارچی بوده و بیشتر مردان را درگیر می کند.

7. عفونت گوش

اگر آب استخر وارد گوش شود، ممکن است به دلیل باکتری های بیماری زایی که دارد، باعث عفونت گوش شود؛  در مراحل اولیه، شناگر احساس درد خفیف و خارش در گوش خود دارد و پس از مدتی عفونت بیشتر شده و فرد دچار گوش درد شدید می شود.

برای جلوگیری از عفونت، گوش های خود را هر بار پس از شنا خشک و تمیز نگه دارید.

8. مو های خشک و شکننده

کلر موجود در آب استخر، مو ها را خشک و شکننده می کند و رنگ مو را تغییر می دهد و به همین دلیل توصیه می شود که قبل از وارد شدن به استخر، از کلاه های شنا استفاده کنید.

9. سرطان

تحقیقات نشان داده 40 دقیقه شنا کردن در استخر باعث جهش در DNA شده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؛ در واقع کلر موجود در آب استخر باعث جهش های ژنی در افراد شده و باعث سرطان می شود.

عوارض و مضرات شنا کردن در دریا و دریاچه

  1. شنا در آب های آزاد دریا و دریاچه، خطر غرق شدن را افزایش می دهد
  2. شنا کردن در آب های آزاد به دلیل وجود میکروب های بیماری زای موجود در آن ها خطر ابتلا به بیماری های باکتریایی، قارچی و ویروسی را افزایش می دهد
  3. شنا کردن در دریا و دریاچه باعث حساسیت و واکنش های آلرژیک از جمله بثورات پوستی، راش، خارش و سردرد می شود
  4. شنا کردن در دریا، دریاچه و اقیانوس، خطر ابتلا به بوتولیسم را افزایش می دهد؛ بوتولیسم یک بیماری است که از پرندگان و ماهی های مرده در آب منتقل می شود و باعث فلج عضلانی و در نتیجه مرگ می شود
  5. شنا در آب سرد دریا و دریاچه، احتمال شوک دمایی که باعث ایست قلبی، تنگی نفس، بیهوشی و غرق شدن می شود را افزایش می دهد

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : شنا
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب