راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

پست شده بوسیله zinati در تاریخ سه شنبه, 6 فروردین, 1398 / بدون نظر

اعتماد به نفس برای فرزندتان سلامتی روان و شادی اجتماعی به ارمغان می‌آورد، عاملی برای خوشبختی کودک و کلید موفقیت در بزرگسالی‌ است. فرقی نمی‌کند چند ساله باشید، احساسی که نسبت به خودتان دارید بر رفتار شما تأثیر می‌گذارد. اگر احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید آسان‌تر با دیگران همراه می‌شوید و نسبت به آنها هم احساس خوبی خواهید داشت.

1. کودک را دوست داشته باشید

شاید بگویید که همه ی والدین فرزندان خود را دوست دارند اما بد نیست بدانید که یکی از مهم ترین روش ها برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان این است که آن ها را دوست داشته باشد. عشق بدون قید و شرط، یک پایه قوی برای شکل گیری اعتماد به نفس در کودکان است.

کودک شما نیاز به احساس پذیرش و دوست داشته شدن دارد، این نیاز از خانواده شروع شده و به جمع دوستان، همکلاسی ها، هم تیمی ها در گروه های ورزشی و جامعه گسترش می یابد.

2. کودک را در همه ی موقعیت ها حمایت کنید

نکته مهم این است که به فرزند تان احترام بگذارید و بازخورد مثبتی نسبت به کار های او از خود نشان دهید. فراموش نکنید که کودک تعریف های اغراق آمیز شما را درک می کند، حمایت بیش از حد از کودک او را پر توقع کرده و دیگر نسبت به تعریف های شما واکنشی نشان نمی دهد.

اگر کودک شما قرار است کار های روتین را انجام دهد او را تشویق نکنید بلکه فقط از او به خاطر انجام کار هایش تشکر کنید.

به او گوشزد کنید که نیاز نیست در همه ی کار ها موفق شود اما بهتر است که هر کاری را تا آخر انجام دهد و اینکه برخی کار ها به تلاش و تمرین بیشتری برای موفقیت نیاز دارند.

3. به کودک کمک کنید تا اهداف واقع بینانه برای خود تعیین کند

به کودک خود کمک کنید تا اهداف واقع بینانه برای خودش تعیین کند و برای رسیدن به آن ها تمرکز کند تا به راحتی بتواند به آن ها دست یافته و احساس شکست نکند.

4. خودتان را دوست داشته باشید

قبل از اینکه بتوانید به کودک خود عشق بورزید، باید خودتان را دوست داشته باشید. شما می توانید برای کار هایی که به خوبی انجام می دهید به همراه کودک خود جشن بگیرید و در مورد مهارت ها، استعداد ها و تلاش های لازم برای دستیابی به این دستاورد ها صحبت کنید تا او هم یاد بگیرد خودش را دوست داشته باشد.

به او یاد بدهید که به جای تمرکز بر روی نقاط ضعفش برای روی نقاط قوت خود و روش هایی برای تقویت آن ها تمرکز کند.

5. انعطاف پذیری را به کودک آموزش دهید

به کودک خود یادآور شوید که همیشه در همه ی کار ها موفق نمی شود، در زندگی رکود، شکست، انتقاد و درد وجود دارد و او باید این ها را درک کند و عکس العمل مناسب در برابر این موقعیت ها از خود بروز دهد.

این به کودکان کمک می کند تا به احساسات خود اعتماد کنند و یاد خواهند گرفت که ناکامی ها بخش عادی زندگی هستند. اگر کودک شما نتوانسته در کاری موفق شود او را سرزنش نکنید بلکه روش های دیگری را برای موفقیت به او پیشنهاد کنید.

6. حس استقلال و ماجراجویی را در کودک پرورش دهید

زمینه هایی را فراهم کنید تا کودک کار های جدید را بدون ترس از شکست انجام دهد. برای کودکانی که سن کمتری دارند، می توانید اجازه دهید که برخی کار ها را خودشان به تنهایی انجام دهند و شما فقط از دور مواظب آن ها باشید.

همچنین وقتی که کودک شما بزرگتر می شود او را تشویق کنید که ماجراجویی کند، سرگرمی های جدید را امتحان کند، غذا های جدید را تست کند و دوستان جدیدی را برای خود پیدا کند.

اگر والدین دچار استرس و اضطراب باشند کودک را از انجام کار های جدید دور می کنند و این می تواند آن ها را ترسو کند، سعی کنید که اضطراب خود را به کودک تان منتقل نکنید.

7. کودک را برای ورزش کردن تشویق کنید

ورزش کردن یکی از بهترین روش ها برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان چه دختر و چه پسر می باشد. با ورزش کردن کودک یاد می گیرد که برای رسیدن به اهداف خود تلاش کند، نقاط قوت خود را تشخیص دهد، ضعف های خود را قبول کرده و آن ها را تقویت کند، دایره دوستان خود را گسترش داده و کار گروهی انجام دهد.

یکی دیگر از فواید ورزش کردن این است که کودک یاد می گیرد که خود را با هر شکل و اندامی که هست دوست داشته باشد.

8. کودک را تشویق و تحسین کنید

فراموش نکنید که کودک خود را برای رسیدن به هر چیزی حتی اگر به نظر شما بی اهمیت و ناچیز باشد، تشویق کنید.

کودک برای اینکه بتواند استعداد ها و توانایی های واقعی خود را تشخیص دهد به تشویق والدینش نیاز دارد. اگر یک کودک در دوران کودکی تشویق مناسب دریافت نکند، ممکن است احساس پوچی و بی عرضگی کند و این باعث کاهش اعتماد به نفس در او خواهد شد.

9. پیروی از قوانین را به کودکان آموزش دهید

یادگیری و پیروی از قوانین به کودکان احساس امنیت و اعتماد به نفس می دهد. کودکان با افزایش سن مسولیت های بیشتری پیدا می کنند و قوانین جدیدی را یاد می گیرند پس شما به عنوان پدر و مادر موظف هستید که پیروی از قوانین را به او آموزش دهید.

10. مهارت ارتباط برقرار کردن را در کودک پرورش دهید

ارتباط برقرار کردن با دیگران یکی از روش های کلیدی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان محسوب می شود.

راوبط اولیه کودک به پدر و مادر می باشد اما وقتی که دایره اجتماعی او گسترش پیدا می کند، اینکه بتواند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد باعث افزایش اعتماد به نفس در او خواهد شد.

11. بگذارید خودش تصمیم بگیرد

برای کودک تصمیم نگیرید، هنگامی که بگذارید کودک تان خودش برای کار هایش تصمیم بگیرد باعث می شود که به خودش اعتماد کرده و همین باعث تقویت اعتماد به نفس در او خواهد شد.

12. کودک را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن کودکان با یکدیگر می تواند پیامد های منفی به دنبال داشته باشد؛ در این شرایط کودکی که مورد مقایسه قرار گرفته خود را بی ارزش تلقی می کند و اعتماد به نفسش را از دست می دهد.

علل و دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان

  • دوران کودکی ناراحت کننده که در آن پدر و مادر یا حتی معلم کودک را سرزنش کرده اند
  • عملکرد ضعیف تحصیلی در مدرسه
  • مشکلات مالی، روابط بحرانی پدر و مادر و آزار و اذیت کودک توسط والدین
  • مشکلات پزشکی مانند درد مزمن، بیماری های جدی و ناتوانی جسمی
  • اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : روانشناسی کودک
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب