روش های درمان خانگی میخچه پا

پست شده بوسیله zinati در تاریخ جمعه, 9 فروردین, 1398 / بدون نظر

میخچه ها بسیار سخت هستند و در مناطق دردناک پوست وجود دارند که اغلب در اثر فشار یا اصطکاک روی پاها بوجود میایند و رشد میکنند این اتفاق زمانی می افتد که پوست سعی میکند تا از منطقه آسیب دیده محافظت کند این موضوع خطرناک نیست،اما ممکن است باعث تحریکش شود.آنها بین کسانی که کفش های نا مناسب میپوشند یا پاهای آنها عرق میکند و یا هر روز برای مدتی طولانی می ایستند،رایج تر هستند و زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار میدهند.

میخچه ها در سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

  1. میخچه سخت که شایع ترین نوع میخچه است. این نوع میخچه ها نواحی کوچک و بسیار سخت هستند که معمولا روی بخش های مسطح پوست ایجاد شده و اطراف آن ها ضخیم می شود
  2. میخچه نرم معمولا سفید یا خاکستری رنگ بوده و بافت لاستیک مانند دارند. این نوع میخچه ها اغلب در بین انگشتان پا ایجاد می شوند
  3. میخچه دانه ای کوچک بوده و به صورت تک یا خوشه ای در کف پاها ظاهر می شوند و معمولا دردی ندارند

روش های درمان میخچه

توصیه می شود قبل از هرگونه اقدامی، ابتدا عوامل ایجاد کننده اصطحکاک و فشار روی ناحیه آسیب دیده را بررسی کرده و آن ها را برطرف کنید. اغلب اوقات با رفع فشار یا اصطحکاک، علائم میخچه پا نیز خود به خود از بین خواهد رفت.

در صورت عدم بهبود میخچه با روش بالا، اقدامات درمانی زیر مفید خواهد بود:

پای خود را به مدت حداقل 10 دقیقه در آب گرم خیس کنید تا پوست پا نرم شود.

سپس سنگ پا را روی میخچه بکشید، هنگام انجام این کار ابتدا سنگ پا را در آب گرم خیسانده و سپس با حرکات دایره ای و به آرامی روی ناحیه مورد نظر بکشید تا سلول های مرده پوست را از بین ببرد.

از یک لوسیون مرطوب کننده یا کرم حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کرده و روی میخچه بمالید. اسید سالیسیلیک پروتئین کراتین ایجاد کننده میخچه پا را حل کرده و از بین می برد.

از پدهای چسبنده (چسب میخچه) برای محافظت از ناحیه آسیب دیده و جلوگیری از تماس آن با کفش استفاده کنید.

هشدار 1: از مالش بیش از حد سنگ پا روی پوست خودداری کنید زیرا این کار می تواند باعث خونریزی یا عفونت ناحیه شود.

هشدار 2: افراد مبتلا به دیابت، کسانی که گردش خون ضعیف یا پوست حساس دارند از اسید سالیسیلیک اجتناب کنند.

هشدار 3: هرگز سعی نکنید با تیغ یا ابراز دیگر میخچه پا را از بین ببرید، این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت در بافت اطراف میخچه شود. بریدن یا تراشیدن میخچه تنها توسط پزشک قابل انجام است.

روش های درمان خانگی میخچه

توجه داشته باشید:

اگر ناحیه میخچه بسیار دردناک شده یا به بیماری هایی همچون دیابت یا بیماری شریانی محیطی مبتلا بوده یا پوست بسیار حساسی دارید حتما قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید.

در صورت مشاهده علائم عفونت از جمله تشدید درد، چرکی شدن، ترشحات ناحیه، ورم یا قرمزی به پزشک مراجعه کنید.

1. روغن کرچک

روغن کرچک یکی از درمان های موثر و سریع برای درمان میخچهاست که از قرن ها پیش استفاده می شده است. استفاده منظم از روغن کرچک پوست سخت میخچه را نرم کرده و به مرور و طی 3 تا 4 روز علائم آن را کاهش می دهد.

توصیه می شود 3 بار در روز مقداری روغن کرچک در ناحیه آسیب دیده بمالید و این کار را تا زمانی که میخچه به طور کامل درمان شود ادامه دهید.

هشدار: از روغن کرچک روی پوست شکاف خورده و خراشیده استفاده نکنید.

2. سنگ پا

استفاده از سنگ پا از روش های موثر برای از بین بردن سلول های مرده پوست است و از آن جا که میخچه نوعی پوست مرده محسوب می شود از سنگ پا به عنوان یکی از درمان های سنتی خانگی برای درمان آن استفاده می شود.

ابتدا پاهای خود را در آب گرم به مدت 5 تا 7 دقیقه خیس کنید. سپس به آرامی سنگ پا را روی میخچه پا به مدت 2 تا 3 دقیقه مالش دهید.

از این روش هر روز استفاده کنید تا میخچه سریع تر بهبود پیدا کند.

3. سرکه سیب

سرکه سیب سلول های مرده پوست را لایه برداری کرده و به نرم شدن میخچه پا کمک می کند. همچنین به دلیل خاصیت ضد باکتریایی به از بین رفتن هرگونه باکتری در نواحی اطراف میخچه کمک کرده و از عفونت جلوگیری می کند.

ابتدا پای خود را برای چند دقیقه در آب گرم قرار دهید، سپس 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب با استفاده از توپ پنبه به پاها بمالید و به مدت 5 دقیقه توپ پنبه را روی میخچه محکم نگه دارید.

بعد از خشک شدن سرکه سیب، 1 تا 2 قطره روغن درخت چای روی میخچه اعمال کرده و بگذارید بماند.

با استفاده روزانه از این روش، معمولا در عرض دو تا سه روز علائم میخچه ناپدید خواهد شد.

روش دیگر: لگن را با آب صابون داغ پر کرده و 1 فنجان سرکه سیب به آن اضافه کرده و پاهای خود را به مدت 15 دقیقه داخل آب قرار دهید. پس از بیرون آوردن پاها، مقداری روغن کرچک روی آن بمالید. بعد از حدود 10 روز استفاده از این روش میخچه پا معمولا بهبود می یابد.

4. نمک اپسوم

نمک اپسوم معمولا به عنوان لایه بردار استفاده می شود که درد را کاهش داده و به دلیل خاصیت ضد باکتریایی از عفونت پوستی جلوگیری می کند.

1 فنجان نمک اپسوم را با مقداری آب گرم در لگن مخلوط کرده و پای خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه داخل آن قرار دهید.

بعد از نرم شدن پوست، از سنگ پا برای جدا کردن سلول های مرده پوست روی ناحیه استفاده کنید.

سعی کنید تا چند روز بعد از حمام از این روش استفاده کنید.

5. سیر

سیر یکی از موثرترین درمان های خانگی میخچه است که باعث از بین رفتن بافت میخچه می شود و بهترین زمان استفاده از آن نیز شب هنگام می باشد.

1 عدد سیر را دو نیم کرده و نصف آن را حدود 1 دقیقه روی میخچه بمالید و نصف دیگر آن را روی میخچه قرار داده و با باند بپوشانید. صبح روز بعد ناحیه را بشویید.

6. پاپایا

پاپایا حاوی آنزیم پاپائین است که به لایه برداری پوست کمک کرده و برای درمان میخچه مفید می باشد.

قطعه کوچکی از پاپایا را روی ناحیه اعمال کرده و بگذارید یک شب بماند. استفاده از آب پاپایا نیز به همان اندازه موثر است.

توصیه می شود هر شب از این روش استفاده کنید تا زمانی که میخچه کاملا درمان شود.

7. آناناس

این میوه گرمسیری درد ناشی از میخچه را تسکین داده و آنزیم بروملائین موجود در آن به درمان سریع تر میخچه کمک می کند.

یک تکه آناناس را روی میخچه قرار داده و با باند بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. در صورت استفاده منظم تا یک هفته علائم درمان را مشاهده خواهید کرد.

8. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک مرطوب کننده فوق العاده است که پوست را نرم کرده و با کمک سنگ پا به درمان سریع تر میخچه کمک می کند.

کافیست مقداری روغن نارگیل را روی ناحیه آسیب دیده اعمال کرده و ماساژ دهید. توصیه می شود 3 بار در روز از این روش استفاده کنید.

9. بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک لایه بردار عالی است که باعث تسکین پوست شده و به کاهش علائم میخچه کمک می کند.

نصف فنجان بلغور جو دوسر را با مقداری آب مخلوط کرده و بگذارید حدود 5 دقیقه بجوشد. سپس آن را از صافی عبور داده و بلغورهای آب پز خنک را روی میخچه قرار دهید. بعد از 10 تا 15 دقیقه بشویید.

برای تاثیر بهتر دو بار در روز این روش را تکرار کنید.

10. ویتامین E یا A

قبل از خواب یک عدد کپسول ویتامین E یا A را با سوزن سوراخ کرده و روغن آن را روی میخچه پا بمالید. بعد از چند دقیقه یک جوراب پنبه ای سفید پوشیده و به رختخواب بروید.

هر شب این درمان را تکرار کنید تا زمانی که علائم میخچه پا برطرف شود.

11. لیمو

خاصیت اسیدیته لیمو برای درمان میخچه عالی است و ناراحتی ناشی از آن را کاهش می دهد.

قبل از خواب یک تکه پوست لیمو با عرض انگشتان پا برش زده و از سمت داخلی آن روی میخچه پا قرار دهید و با یک باند روی آن را بپوشانید، سپس جوراب پنبه ای سفید پوشیده و به رختخواب بروید. این روش را هر شب انجام دهید تا علائم میخچه به مرور برطرف شود.

12. پیاز

پیاز دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که روند بهبود میخچه را سرعت بخشیده و اجازه نمی دهد جای میخچه روی پا باقی بماند.

در یک ظرف شیشه ای مقداری سرکه سفید روی یک تکه پیاز سفید بریزید. ظرف را به مدت یک روز در مکان گرم قرار دهید. قبل از خواب پیاز را روی میخچه پا قرار داده و با باند بپوشانید.

در صورتی که میخچه پا بسیار ضخیم باشد و تا صبح از پا جدا نشود این کار را شب های بعد هم تکرار کنید تا پوست ضخیم آن کم کم نرم شده و جدا شود.

13. آسپرین

5 تا 6 عدد قرص آسپرین بدون پوشش را با مقدار مساوی آب و سرکه سیب مخلوط کرده و خمیر حاصل را روی میخچه پا بمالید و با باند بپوشانید. معمولا بعد از حداقل 10 دقیقه میخچه به قدری نرم می شود که با مالش آرام سنگ پا از بین می رود.

14. جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از روش های خانگی موثر برای درمان میخچه است که از پوست لایه برداری کرده و ناحیه مورد نظر را ضد عفونی می کند.

1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 1 قاشق غذاخوری آب و 1 قاشق چایخوری آب لیمو (اختیاری) مخلوط کرده و خمیر حاصل را روی میخچه بمالید و بگذارید یک شب بماند.

در صورتی که خمیر را روی انگشتان پا می مالید حتما از توپ پنبه برای جدا کردن انگشتان استفاده کنید.

توصیه می شود 5 تا 7 شب از این روش استفاده کنید.

هشدار: از این خمیر روی بخش های سالم پوست استفاده نکنید زیرا باعث خشک شدن پوست می شود.

15. زردچوبه

1 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و 1.5 قاشق غذاخوری عسل را را با هم مخلوط کرده و روی میخچه پا اعمال کنید و بگذارید در معرض هوا خشک شود. سپس پاهای خود را با آب گرم بشویید.

این کار را دو بار در روز انجام دهید. به مرور خواهید دید که میخچه پا کوچک شده و از بین می رود.

 

منبع: کوکا


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب