خواص بادیان چیست؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ پنج شنبه, 2 خرداد, 1398 / بدون نظر

این گیاه‌ گل‌دهنده، با نام علمی «Pimpinella anisum» مشهور است. میوه‌ی این گیاه را دانه‌ی بادیان می‌نامند؛ چون ظاهری شبیه به دانه‌های ریز دارد و پرخاصیت‌ترین بخش گیاه است. این دانه، عطر و طعمی متمایز دارد، بومی مدیترانه و مناطق غربی آسیا است و هزاران سال است که کاشته و مصرف می‌شود.

میوه‌ی این گیاه بسیار کوچک است و به سایر دانه‌های رایج شباهت دارد. روغنی که از این میوه‌های خشک، تهیه می‌شود، بسیار پرخاصیت است و خواص بی‌شماری برای سلامتی بدن دارد.

رازیانه و بادیان، یک گیاه نیستند؛ درصورتی‌که ظاهر و عطری شبیه به هم دارند. از دانه‌ی بادیان خشک شده و آسیاب شده می‌توانید به عنوان ادویه استفاده کنید و برگ‌های این گیاه هم به عنوان سبزی معطر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه‌بر این، بادیان به داشتن خواص بی‌نظیر برای سلامتی شهرت دارد و به عنوان یک داروی طبیعی برای طیف وسیعی از بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه‌ی این مقاله، با مهم‌ترین خواص بادیان آشنا می‌شوید؛ خواصی که از نظر علمی ثابت شده‌اند.

خواص بادیان

بادیان خواص بی‌شماری دارد که برای سلامتی بدن بسیار ضرورت دارند. بیشتر این خواص به‌خاطر وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در بادیان است از جمله آنتول. در ادامه‌ی مقاله، خواص بادیان را به صورت فهرست‌وار معرفی می‌کنیم و در مورد چند نمونه از آنها توضیح خواهیم داد.

خواص بادیان عبارتند از:

 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • کاهش و بهبود علائم قبل از قاعدگی
 • حفاظت از سلامت بدن با آنتی اکسیدان ها
 • کمک به کاهش وزن
 • بهبود علائم آسم
 • ایجاد تأخیر در پیشرفت آب مروارید
 • دارای ویژگی‌های ضدالتهابی و خلط‌آوری
 • مراقبت از پوست
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود عملکرد دستگاه تنفسی
 • بهبود سوخت و ساز بدن
 • کاهش وزن
 • پیشگیری از بی خوابی
 • افزایش سلامت قلب
 • بهبود متابولیسم
 • درمان گال، بیماری انگلی پوستی
 • درمان پسوزیاریس
 • پیشگیری از ترومبوزیس
 • کمک به درمان یبوست
 • افزایش میل جنسی
 • بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی
 • دارای ویژگی‌های ضداسپاسمی

چند مورد از خواص بادیان را به تفصیل شرح می‌دهیم:

ارزش غذایی بادیان و خواص درمانی آن

دانه‌ی بادیان با وجود اینکه در مقدارهای کم مورد استفاده قرار می‌گیرد، سرشار از مواد مغذی است که برای سلامت بدن اهمیت دارند. بیش از همه، دانه‌ی بادیان، غنی از آهن است که یکی از عناصر ضروری در بدن برای تولید سلول‌های خونی سالم است.

این دانه، همچنین حاوی مقدار کمی منگنز است. این ماده‌ی معدنی کلیدی، به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و برای رشد و سوخت‌وساز بدن لازم است.

یک قاشق غذاخوری از دانه بادیان معادل ۷ گرم، دارای مواد معدنی و عناصر ضروری زیر است:

 • کالری: ۲۳
 • پروتئین: ۱ گرم
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات: ۳ گرم
 • فیبر: ۱ گرم
 • آهن: ۱۳ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه (RDI)
 • منگنز: ۷ درصد از نیاز روزانه
 • کلسیم: ۴ درصد از نیاز روزانه
 • منیزیم: ۳ درصد از نیاز روزانه
 • فسفر: ۳ درصد از نیاز روزانه
 • پتاسیم: ۳ درصد از نیاز روزانه
 • مس: ۳ درصد از نیاز روزانه

البته درنظر داشته باشید که بیشتر دستورهای غذایی، بسیار کمتر از یک قاشق غذاخوری بادیان دارند.

خلاصه: دانه بادیان، کالری کمی دارد ولی شامل مقدار قابل توجهی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. این مواد ضروری عبارتند از: آهن، منگنز و کلسیم.

۱. کاهش علائم افسردگی

افسردگی یک بیماری رایج و ناتوان‌کننده است که در سراسر دنیا ۲۵ درصد از زنان و ۱۲ درصد از مردان به آن مبتلا هستند. جالب است بدانید که، تحقیقات نشان می‌دهد بادیان می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند.

یکی از تحقیقات انجام گرفته، نشان داد که عصاره‌ی دانه‌ی بادیان، ویژگی‌های ضدافسردگی قوی‌ای روی موش‌ها نشان داده است. این دانه‌ی پرخاصیت، به اندازه‌ی داروهای ضد افسردگی، در کاهش علائم این بیماری تأثیرگذار بوده است.

در یک تحقیق دیگر که روی ۱۰۷ نفر انجام شد، مصرف ۳ گرم پودر دانه‌ی بادیان سه‌بار در روز، در کاهش علائم افسردگی پس‌از زایمان بسیار تأثیرگذار بود. همچنین، در یک تحقیق ۴ هفته‌ای روی ۱۲۰ نفر، مصرف کپسول حاوی ۲۰۰ میلی‌گرم روغن بادیان سه‌بار در روز، به شکل چشمگیری علائم افسردگی‌های شدید و متوسط را نسبت به گروه کنترل، کاهش داد.

خلاصه: تحقیقات انسانی و حیوانی نشان داده است که مصرف بادیان می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند و به اندازه‌ی بعضی از انواع داروهای ضدافسردگی، تأثیرگذار است.

۲. محافظت از بدن در برابر زخم معده

زخم معده نوعی آسیب دردناک در دستگاه گوارش و معده است که علائمی مثل دیرهضمی، حالت تهوع و احساس سوزش دارد. درحالی‌که درمان‌های سنتی معمولا شامل استفاده از داروهایی برای کاهش تولید اسید معده است، تحقیقات اولیه نشان داده است که دانه‌ی بادیان می‌تواند از زخم معده پیشگیری کند و علائم را آن کاهش دهد.

به عنوان مثال، یک آزمایش جانوری نشان داد که مصرف بادیان، میزان ترشح اسید معده را کاهش می‌دهد و از ایجاد زخم معده پیشگیری می‌کند و سلول‌ها را در برابر آسیب، محافظت می‌کند.

باوجود این، تحقیقات روی تأثیرات دانه‌ی بادیان در زخم معده، هنوز بسیار محدود است. به تحقیقات و آزمایشات بیشتری برای نحوه‌ی تأثیر این دانه روی تشکیل زخم معده و علائم آن، در نمونه‌های انسانی باید صورت بگیرد.

خلاصه: باوجود اینکه تحقیقات در این زمینه، بسیار محدود است، ولی همین تحقیقات نشان می‌دهد که بادیان، ترشح اسید معده را کاهش می‌دهد و در نمونه‌های حیوانی از ایجاد زخم معده، پیشگیری کرده است.

۳. پیشگیری از رشد قارچ و باکتری

تحقیقات آزمایشگاهی نشان‌ می‌دهد که دانه‌ی بادیان و عناصری که دارد، دارای خواص آنتی‌باکتریایی است که از عفونت پیشگیری می‌کند و رشد قارچ و باکتری را متوقف می‌کند. یکی از این تحقیقات نشان داد که دانه بادیان و عصاره‌ی بادیان روی بعضی از انواع قارچ، تأثیر بیشتری دارد از جمله قارچ‌های مخمر و درماتوفیت که نوعی از قارچ‌هایی است که سبب بیماری‌های پوستی می‌شود.

آنتول (Anethole) ماده‌ی فعالی است که در دانه بادیان وجود دارد و رشد باکتریایی را مهار می‌کند.

در یک تحقیق آزمایشگاهی، آنتول رشد گونه‌ی خاصی از باکتری‌ها را متوقف کرد که سبب ایجاد وبا شده بودند. وبا یک بیماری عفونی و مسری است که با علایمی مثل کمبود آب بدن و اسهال شدید، شناخته می‌شود.

با وجود این، تحقیقات بیشتری نیاز است تا نشان دهد چطور دانه بادیان می‌تواند از رشد قارچ و باکتری در بدن انسان پیشگیری کند.

خلاصه: مطالعات و تحقیقات روی نمونه‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که دانه بادیان و عناصر تشکیل‌دهنده‌ی آن، می‌توانند رشد برخی از انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها را کاهش دهند.

۴. کمک به بهبود علائم یائسگی

یائسگی، کاهش طبیعی هورمون‌های تولیدمثل در زنان میان‌سال است که به علائمی مثل گرگرفتگی، خستگی و خشکی پوست منجر می‌شود. به‌نظر می‌رسد که دانه بادیان، تأثیرات هورمون استروژن را در بدن، تقلید می‌کند و در نتیجه، علائم یائسگی را کاهش می‌دهد.

در یک تحقیق ۴ هفته‌ای، ۷۲ زن مبتلا به گرگرفتگی یائسگی مورد بررسی قرار گرفتند. این زنان به دو دسته تقسیم شدند و عده‌ای دارونما و دسته‌ی دیگر کپسول‌های حاوی ۳۳۰ میلی‌گرم دانه بادیان را روزی سه‌بار مصرف می‌کردند. در نهایت مشخص شد، کسانی که بادیان مصرف می‌کردند، حدود ۷۵ درصد کاهش در شدت و تناوب گرگرفتگی‌ها را تجربه کردند.

بعضی از عناصر موجود در بادیان، می‌تواند به پیشگیری از پوکی استخوانکمک کند که یکی دیگر از علائم یائسگی است. پوکی استخوان به دلیل کاهش سطح استروژن در بدن اتفاق می‌افتد.

در یک تحقیق دیگر مشخص شد که عصاره‌ی حاوی ۸۱ درصد آنتول، ماده‌ی فعالی که در بادیان وجود دارد، در موش‌ها به پیشگیری از پوکی استخوان و حفاظت از استخوان‌ها دربرابر این بیماری، کمک کرده است.

باوجود این نتایج رضایت‌بخش، تحقیقات بیشتری برای اثبات تأثیر دانه بادیان در بهبود علائم یائسگی در زنان نیاز است.

خلاصه: دانه‌ی بادیان و عناصر تشکیل‌دهنده‌ی آن می‌توانند علائمی مثل گرگرفتگی را کاهش دهند و از پوکی استخوان پیشگیری کنند ولی تحقیقات بیشتری برای اثبات آن نیاز است.

۵. متعادل‌کردن سطح قند خون

بعضی از تحقیقات انجام شده نشان داده است که آنتول، ماده‌ی فعال موجود در بادیان، می‌تواند سطح قند خون را در بدن کنترل کند، درصورتی‌که با یک رژیم غذایی سالم، همراه شود.

در یک تحقیق ۴۵ روزه روی موش‌های مبتلا به دیابت، آنتول با تغییر سطح چند آنزیم کلیدی مختلف، سطح قند خون را کاهش داد. همچنین، آنتول عملکرد سلول‌های پانکراس یا لوزالمعده را که مسئول تولید انسولین هستند، بهبود بخشید.

یک آزمایش جانوری دیگر نیز گزارش داده است که مصرف آنتول، سطح قند خون بدن را در موش‌های دیابتی بهبود بخشیده است.

در نظر داشته باشید که این تحقیقات با استفاده از دوزهای متمرکز آنتول انجام شده است؛ یعنی مقداری بسیار بیشتر از آنچه که در مصرف عادی بادیان، در این دانه پیدا می‌شود.

برای ارزیابی نحوه‌ی تأثیر بادیان بر کنترل قند خون در انسان، تحقیقات بیشتری نیاز است.

خلاصه: آزمایشات جانوری نشان داده است که آنتول، می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد و عملکرد سلول‌های مسئول تولید انسولین را بهبود ببخشد.

۶. کاهش التهاب

در بسیاری از موارد، التهاب، به عنوان پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن برای محافظت در برابر جراحات و عفونت‌ها درنظر گرفته می‌شود.

باوجود این، درصد بالای التهابات طولانی‌مدت با بیماری‌های مزمن برای مثال بیماری های قلبی، سرطان و دیابت در ارتباطند.

تحقیقات آزمایشگاهی و جانوری نشان داده است که دانه بادیان می‌تواند التهاب را کاهش دهد، وضعیت سلامت کلی بدن را بهبود بخشد و از بیماری‌ها پیشگیری کند.

برای نمونه یک تحقیق روی موش‌ها نشان داده است که روغن دانه بادیان می‌تواند درد و ورم را کاهش دهد.

تحقیقات دیگر مشخص کرده است که دانه بادیان مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد که می‌تواند التهاب را کاهش دهد و از تخریب‌های اکسیداتیو پیشگیری کند که این تخریب‌ها عامل ایجاد بسیاری از بیماری‌ها هستند.

خلاصه: تحقیقات آزمایشگاهی و جانوری نشان می‌دهد که دانه بادیان، مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان دارد و با کاهش التهاب می‌تواند از بیماری های مزمن، پیشگیری کند.

 

منبع: چطور


دسته بندی شده در : خواص خوراكي ها
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب