وگن چیست؟

پست شده بوسیله zinati در تاریخ دوشنبه, 27 خرداد, 1398 / بدون نظر

کلمه وگن (به انگلیسی : vegan) کوتاه شده کلمه گیاهخوار از کلمه انگلیسی vegeterian می باشد.

واژه وگن (Vegan) اولین بار در سال 1944 توسط «دونالد واتسون» ابداع شد. این کلمه از سه حرف اول و دو حرف آخر واژه گیاهخوار (Vegetarian) تشکیل شده‌است. از سال 1994، اول نوامبر روز جهانی وگن نام گذاری شد و همه ساله در این روز گیاه خواران به تبلیغ و ترویج گیاه خواری می‌پردازند.

کسانی که خود را وگن می نامند برای 3 هدف مهم وگن شده اند:

1 – اخلاقیات

از عمده ترین دلایل وگن شد افراد پرهیز از خوردن گوشت حیوانات می باشد.

2 – سلامتی بدن

مورد دوم برای وگن حفظ سلامتی بدن با پرهیز از خوردن غذاهای چرب و گوشتی و فرآوری شده می باشد و معتقدند این غذاهای ناسالم را اگر از تغذیه خود حذف کنند بدنی سالم تر و شاداب تر خواهند داشت.

3 – حفظ محیط زیست

برخی از گروه های محافظ محیط زیست معتقدند فعالیت های دامداری صنعتی، از بین بردن جنگل ها برای کاشت علوفه مورد نیاز حیوانات و کلا هر فعالیتی که به نحوی به پرورش حیوانات به طور صنعتی می پردازد یکی از مهم ترین عوامل از بین رفتن جنگل ها و محیط زیست می باشد و با گیاهخواری می توان از تخریب محیط زیست جلوگیری کرد.

فرق وگن با وجترین چیست؟

یک مورد بسیار مهم که باید بدانید این است که کسی که خود را در زبان فارسی گیاهخوار می نامند یا به انگلیسی خود را وجترین معرفی می کند یک وگن و یک گیاهخوار مطلق واقعی نیست.

در واقع در ایران برای مردم بد جا افتاده است که اگر یک نفر گوشت قرمز و سفید را کنار بگذارد و فقط ماهی و تخم مرغ و لبنیات بخورد خود را گیاهخوار معرفی می کند.

در صورتی که باید بدانید

یک فرد وگن به هیچ وجه محصولاتی مانند انواع گوشت قرمز و سفید و ماهی، انواع لبنیات حیوانی و تخم مرغ و حتی عسل را چه مستقیم مانند کباب کوبیده و کوفته و ماست و نیمرو و چه غیر مستقیم مانند گوشت ریخته شده در خورشت، شیر موجود در بستنی و یا تخم مرغ در سس مایونز و شیرینی ها و … را مصرف نمی کند.

بنابراین اگر با فردی وگن رو به رو شدید باید بدانید آن فرد فقط غذاهایی را می خورد که چه مستقیم و چه غیر مستقیم در آن ها هیچ گونه محصول حیوانی استفاده نشده باشد.

همچنین افراد وگن هیچ گونه محصول حیوانی مانند : انواع چرم ها، خز و پوست های حیوانی، ابریشم و پشم را تا جایی که بتوانند محصول جایگزین گیاهی مانند چرم مصنوعی و پارچه های نخی استفاده کنند نمی پوشند.

وگن ها چه چیزی می خورند؟!

جالب است بدانید یک وگن چه در ایران و چه سایر نقاط جهان همه چیز می تواند بخورد. به طور مثال گیاهخواران وگن در ایران برای پخت غذاهای محبوب ایرانی مثلا قورمه سبزی و خورشت قیمه به این صورت عمل می کنند که یا در خورشت شان به جای گوشت قارچ و سویا می ریزند یا کلا گوشت را حذف می کنند.

حواس تان باشد وگن ها به هیچ وجه اینطور عمل نمی کنند که گوشت داخل خورشت بریزند و سپس آن را هنگام خوردن جدا کنند. چون آب گوشت به خورشت اضافه شده است.

یا مثلا برای خورد همبرگر و سوسیس و کالباس از انواع گیاهی آن که با سویا و پروتئین گندم درست می شود استفاده می کنند. همچنین برای مصرف ماست و پنیر و کشک از انواع گیاهی آن که از شیر سویا درست می شود استفاده می کنند.

بنابراین وگن ها چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان هیچ گونه محدودیتی در خوردن انواع غذاهای رایج ندارند.

اگر مهمان وگن داشتم چه کنم؟

جواب خیلی ساده است!

کافیست در یک قابلمه کوچکتر خورشت را بدون گوشت درست کنید. یعنی تمامی مراحل درست کردن خورشت را انجام دهید و سپس مرحله اضافه کردن گوشت یا تفت دادن آن را با مواد دیگر به طور کلی حذف کنید. حتی می توانید کلا خورشت آن روزتان را برای همه بدون گوشت درست کنید.

اگر دوست داشتید می توانید به جای گوشت از قارچ در خورشت تان استفاده کنید اما به طور کلی استفاده نکردن از گوشت تاثیری در خوشمزه شدن خورشت شما نخواهد داشت.

یک بار امتحان کنید و خواهید داد که نه تنها تغییری در خوشمزگی و طعم آن دیده نمی شود بلکه شاید خودتان هم ترغیب شدید خورشت های تان را بدون گوشت بپزید.

تاکید می کنیم اینکه خورشت را با گوشت درست کنید و سپس برای مهمان تان گوشت های آن را جدا کنید کافی نیست. وگن ها به شدت روی این قضیه حساس هستند و بهتر است اگر از آن ها با یک سالاد خوشمزه پذیرایی کنید تا اینکه یک کاسه خورشت بدون گوشت اما محتوی آب گوشت جلوی مهمان تان بگذارید!

یا اگر در روزی که مهمان وگن دارید و خواستید کباب درست کنید، می توانید برای مهمان تان سالاد شیرازی یا سالاد سبزیجات با انواع سس های گیاهی مثلا سس گردو درست کنید. در واقع یک فرد وگن بسیار خوشحال هم می شود که شما به عقیده او احترام گذاشته و برای وی سالاد درست کرده اید.

 

منبع: کوکا


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب